Od tygodnia strażacy walczą z pożarem w Czeskiej Szwajcarii

0
Fot. Hajek Vojtech/AP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Około 750 strażaków z pomocą śmigłowców i samolotów gaśniczych walczy z pożarem lasu w Czeskiej Szwajcarii. Pożar w parku narodowym w północno-zachodnich Czechach wybuchł przed tygodniem i w kolejnych dniach objął obszar tysiąca hektarów. Las płonie także po niemieckiej stronie granicy – w Saskiej Szwajcarii.

Czeskim strażakom udaje się realizować nową taktykę – w niektórych miejscach rezygnują z ochrony zabudowań i nieobjętych ogniem części lasu na rzecz aktywnego gaszenia ognisk pożaru – poinformowała rzeczniczka straży pożarnej Martina Goetzova. “Często jest to bardzo mozolna praca. Strażacy muszą torować sobie drogę. Piłami łańcuchowymi tną poprzewracane drzewa. W rejonie nad Hrzenskiem, gdzie są skały, używamy też sprzętu wspinaczkowego. Nie jest to więc łatwe, a prace postępują powoli” – powiedziała Martina Goetzova.

Dzięki postępom w gaszeniu pożaru do swoich domów będą mogli wrócić mieszkańcy Vysokiej Lipy, którzy zostali ewakuowani we wtorek. Pozostali muszą czekać. “Wiemy, że również dla nich nie jest to łatwa sytuacja, ale wciąż jest to miejsce akcji, za które odpowiadamy. Ludzie będą mogli wrócić do swoich domów, gdy będziemy mieć pewność, że nic im nie grozi” – wyjaśniła rzeczniczka straży pożarnej.

Policja poinformowała o trojgu turystów, którzy dostali się wczoraj do Bramy Pravczickiej na terenie zamkniętej z powodu pożaru części parku narodowego. Strażnicy znaleźli miejsce, w którym turyści próbowali rozpalić ognisko. Skończyło się na pouczeniu, jak poinformowały służby – po raz ostatni. Kolejne wejścia do zamkniętych części parku będą zagrożone grzywną w wysokości do stu tysięcy koron.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!