Gazprom odciął dostawy gazu Łotwie

0
110
Gazprom
Fot. astraherald.com/REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Moskwa zaprzestała dostaw gazu na Łotwę. Kontrolowany przez państwo Gazprom oświadczył, że Ryga złamała umowę na import surowca. Łotewski Latvijas Gaze odmówił żądaniom Rosji, by płacić za gaz w rublach i kontynuował płatności w euro, zgodnie z wieloletnią umową z Gazpromem.

Łotwa to kolejny kraj, pozbawiony bezpośrednich dostaw rosyjskiego gazu. Wcześniej Gazprom odciął dostawy innym krajom, które nie zgodziły się na zmianę postanowień umowy i płatności w rublach, m.in. Polsce, Finlandii, Litwie i Bułgarii. Mimo zgody na płatności w rublach ze strony części zachodnich firm, w tym niemieckich, Gazprom i tak znacząco ograniczył dostawy dla nich, wskazując na różne powody natury technicznej. 

Wymuszenie płatności w rublach za gaz ma wzmacniać kurs rosyjskiej waluty, którą zachodnie firmy za pośrednictwem Gazprombanku muszą kupować na moskiewskim rynku.

Eksport rosyjskiego gazu do zachodniej Europy spadł rok do roku o 33,1 procent. Z powodu ograniczonych możliwości przesyłowych do Azji, Rosja nie jest w stanie w najbliższych latach zastąpić europejskiego rynku innymi kierunkami eksportu błękitnego paliwa. Jednocześnie, obecne wysokie ceny surowca rekompensują Moskwie znacząco zmniejszony wolumen sprzedaży. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!