Niemcy: Gazprom zmniejszył przesył gazu przez Nord Stream 1

0
Nord Stream 1
Fot. REUTERS/Hannibal Hanschke
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rosyjski koncern Gazprom wstrzymał dziś rano pracę kolejnej turbiny gazociągu Nord Stream 1. Tym samym przesył gazu do Niemiec został zmniejszony do około 20 procent maksymalnej przepustowości. Działania Rosji ożywiły za Odrą dyskusję o energii jądrowej.

Gazprom utrzymuje, że powodem dalszego zmniejszenia mocy przesyłowej do instalacji w meklemburskim Lubminie są prace konserwacyjne. Według informacji płynących z Moskwy zdolność produkcyjna rosyjskiej tłoczni musiała zostać ograniczona do 14 milionów metrów sześciennych dziennie. Jeszcze wczoraj przepustowość gazociągu Nord Stream 1 wynosiła dwa razy tyle.

Zdaniem mediów “upychane pod dywanem” błędy rządzących zaczęły w końcu spod niego wychodzić. “Zależność od Rosji było wynikiem jednoczesnej rezygnacji z atomu i węgla, aprobowanej przez niemal wszystkie opcje polityczne. Żądanie solidarności po wieloletnim ignorowaniu napomnień ze strony sojuszników jest zgoła bezczelne” – zauważył dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Szantaż gazowy Rosji poskutkował wznowieniem debaty o powrocie do energetyki jądrowej. W związku z zagrożeniem niedoboru gazu opozycyjna chadecja i współrządząca FDP domagają się przedłużenia pracy ostatnich trzech elektrowni atomowych, a także przywrócenia do użytku kilku tych, które zostały już wyłączone. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!