Litwa zapowiada dodatkowe wsparcie dla Ukrainy

0
116
Fot. Ukraine Business News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litwa zapowiada, że w najbliższym czasie udzieli dodatkowego wsparcia walczącej z Rosją Ukrainie. Dotychczas Wilno przekazało Kijowowi pomoc w wysokości około 123 milionów euro.

Litewski resort obrony podał, że na Ukrainę zostaną wysłane transportery opancerzone M113 i M577 oraz amunicja. Wilno proponuje też zorganizowanie szeroko zakrojonych szkoleń dla ukraińskich sił zbrojnych. Siły zbrojne Litwy rozważają też możliwość oddelegowania grupy instruktorów wojskowych do Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych trzech miesięcy blisko 10 tysięcy ukraińskich żołnierzy przejdzie tam podstawowe szkolenia wojskowe. 

Od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę, Litwa wysłała tam m.in. systemy przeciwlotnicze Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne, hełmy, a także moździerze, termowizory i różnego rodzaju pojazdy. Do Ukraińców trafił też turecki dron “Bayraktar”, na który prowadzona była w maju zbiórka pieniędzy. Producent ostatecznie zdecydował się, że przekaże go za darmo, a zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!