Azerbejdżan pomoże UE odejść od rosyjskiego gazu, podpisano umowę o współpracy

0
321
Fot. commonspace.eu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Azerbejdżan pomoże Unii Europejskiej odejść od rosyjskiego gazu ziemnego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisali w Baku umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu na Stary Kontynent. 
Otwieramy nowy rozdział we współpracy energetycznej z Azerbejdżanem – powiedziała szefowa Komisji. Dodała, że w związku z wykorzystywaniem przez Rosję surowców energetycznych jako broni Unia postawiła na zróżnicowanie dostaw. 

Dwustronne porozumienie z Azerbejdżanem przewiduje podwojenie eksportu do Europy do 20 miliardów metrów sześciennych rocznie przez Południowy Korytarz Gazowy do 2027 roku. “Unia Europejska zdecydowała się odejść od dostaw z Rosji i skierować ku bardziej niezawodnym i godnym zaufania dostawcom. Azerbejdżan jest dla nas kluczowym partnerem energetycznym” – powiedziała na konferencji prasowej w Baku szefowa Komisji Europejskiej.

Już od przyszłego roku sprowadzonych ma być do Europy z Azerbejdżanu 12 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. To pozwoli – jak mówiła szefowa Komisji – zrekompensować cięcia w dostawach rosyjskiego gazu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!