Niemcy: oficer Bundeswehry skazany za planowanie zamachów

0
127
Fot. fr.de
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wyższy Sąd Krajowy we Frankfurcie skazał terrorystę i byłego oficera Bundeswehry na pięć i pół roku pozbawienia wolności. W 2017 roku wyszło na jaw, że Franco A. przygotowywał zamachy na wysokiej rangi niemieckich polityków.

33-letni Niemiec został skazany za terroryzm, przestępstwa zagrażające porządkowi publicznemu i oszustwo. Był oficerem niemiecko-francuskiej brygady w Alzacji. Pięć lat temu został zatrzymany pod zarzutem podawania się za francuskojęzycznego imigranta z syryjskiego Aleppo. Urząd migracyjny przydzielił mu nawet miejsce w ośrodku dla uchodźców, choć rzadko tam bywał. 
Śledczy ustalili, że Franco A. pobierał zasiłki i po cichu planował zamachy w taki sposób, aby policja obarczyła rzekomego islamistę. Wkrótce media doniosły, że przełożeni od lat wiedzieli o jego radykalnych poglądach, a niemieccy czytelnicy dowiedzieli się wkrótce o całej serii neonazistowskich skandali w Bundeswehrze.

Przez wiele miesięcy sprawa Franca A. nie schodziła z łamów gazet i wymusiła potrzebę dokładniejszego spojrzenia na mechanizmy kontroli w niemieckim kontrwywiadzie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!