Minister obrony Ukrainy o monitorowaniu przepływu zachodniej broni

0
143
reznikov
Fot. newsreadonline.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow odrzucił obawy Zachodu, że Ukraina może stać się źródłem przemycanej broni. W rozmowie z Financial Times przyznał jednak, że kraj musi rozbudować swoje systemy śledzenia uzbrojenia.

Wcześniej przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO mówili, że oczekują lepszego monitorowania broni dostarczanej do Kijowa przez Zachód. Obawiają się, że może ona trafiać na czarny rynek w Europie. 

Minister obrony Ukrainy podkreślił, że Ukraina ma interes w utrzymaniu całego wartego 10 miliardów dolarów uzbrojenia otrzymanego od zachodnich sojuszników.

“Musimy przetrwać. Nie mamy powodu do przemycania broni z Ukrainy” – powiedział Ołeksij Reznikow.

Ukraiński minister obrony powiedział, że niektórzy politycy mogą rozpowszechniać twierdzenia o ryzyku przemytu broni z Ukrainy jako “rosyjską dezinformację”, ponieważ byli “uzależnieni od taniego gazu i pieniędzy” z Rosji. Ołeksij Reznikow zauważył, że niektórzy sojusznicy Ukrainy wysyłali na Ukrainę przedstawicieli, którzy obserwowali przepływ podarowanej przez nich broni. Zachęcił inne kraje, by również korzystały z tego rozwiązania.

Minister poinformował, że Ukraina do monitorowania miejsca przeznaczenia i użycia broni dostarczanej przez Zachód używa oprogramowania NATO, nabytego w 2019 roku. Dostęp do niej mają sojusznicy NATO. Ołeksij Reznikow zaznaczył, że Ukraina dotychczas miała ograniczoną liczbę licencji i przeszkolonych użytkowników, którą Kijów starał się teraz zwiększyć.
“Musimy szybko iść do przodu. Rozumiemy to” – powiedział.

Na kilku witrynach w części zaszyfrowanych zasobów internetu można napotkać na aukcje broni pochodzącej z krajów zachodnich. Broń miała być rzekomo pierwotnie skierowana do armii ukraińskiej. Eksperci podejrzewają, że aukcje to element zwykłego oszustwa, albo część kampanii dezinformacyjnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!