Londyn: ruszają Proms – słynne koncerty promenadowe

0
Fot. The Violin Channel
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ruszają słynne “Proms” – koncerty promenadowe w Londynie. To letnia, muzyczna tradycja pamiętająca XIX wiek. W tym roku będzie między innymi akcent ukraiński, a muzyki z “Promsów” wysłuchać będzie można w Programie Drugim Polskiego Radia.

W ciągu ośmiu tygodni odbędą się 84 koncerty. Wszystko zacznie się w słynnej, wiktoriańskiej Royal Albert Hall, od Mszy żałobnej Verdiego, poświęconej Alessandro Manzoniemu – poecie, filozofowi i działaczowi na rzecz zjednoczenia Włoch. Wykonają ją Chór i Orkiestra Symfoniczna BBC.

W tym roku 150. rocznica urodzin Ralpha Vaughana Williamsa – kompozytora angielski z korzeniami w Walii. Z tej okazji zabrzmią między innymi koncert na tubę i “Skowronek wzlatujący”.

Pod koniec miesiąca zagra Ukraińska Orkiestra Wolności, czyli orkiestra muzyków-uchodźców stworzona przez nowojorską Metropolitan Opera i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Zabrzmi między innymi muzyka Chopina i Brahmsa, a także Wałentyna Sylwestrowa. W programie Promsów nie zabrakło też Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera, Ryszarda Wagnera czy Philipa Glassa.

Koncerty transmitować będzie radiowa Dwójka. Dziś pierwsza transmisja. Początek o godzinie 20.30. Prowadzi – Jacek Hawryluk.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!