UE: konflikt unijnych przepisów ws. funkcjonowania serwisów Facebook i Instagram

0
Fot. The Independent
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Facebook i Instagram mogą zostać zablokowane dla użytkowników z Unii Europejskiej jeszcze tego lata. Wszystko przez konflikt unijnych i amerykańskich przepisów. Irlandzka Komisja Ochrony Danych poinformowała w czwartek swoich odpowiedników w Europie, że zablokuje możliwość wysyłania danych użytkowników z Europy do USA właścicielowi Facebooka, spółce Meta. Projekt decyzji irlandzkiego regulatora pozbawi Metę ostatniej prawnej deski ratunku w sprawie transferu dużych ilości danych do USA, po latach zaciętych batalii sądowych między amerykańskim gigantem technologicznym a europejskimi instytucjami.

W 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej unieważnił unijno-amerykański pakt o przepływie danych zwany Privacy Shield z powodu obaw o amerykańskie praktyki inwigilacyjne. W swoim orzeczeniu utrudnił również korzystanie z innego narzędzia prawnego, które Meta i wiele innych amerykańskich firm wykorzystuje do przekazywania danych osobowych do USA, zwanych standardowymi klauzulami umownymi (SCC). Decyzja podjęta w tym tygodniu w Irlandii oznacza, że Facebook musi przestać opierać się o wyżej wymieniony przepis. Spółka Meta wielokrotnie ostrzegała, że taka decyzja spowoduje zamknięcie wielu jej usług w Europie, w tym Facebooka i Instagrama.

UE i USA są w trakcie negocjowania nowej umowy dotyczącej transferu danych, która pozwoliłby firmom takim jak Meta na dalsze przesyłanie danych przez Atlantyk niezależnie od irlandzkiego nakazu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!