Niemcy: wypłata odszkodowań dla osób, które w czasie wojny zostały uprowadzone przez Niemców

0
Fot. Twitter

Jak informuje portal stacji SWR, 77 lat po zakończeniu II wojny światowej niemiecki land Badenia-Wirtembergia ma wypłacić odszkodowania osobom, które jako dzieci zostały uprowadzone przez Niemców z Polski i innych terenów okupowanych.

Uprowadzone przez Niemców dzieci były latami germanizowane i bite. Wśród osób, które przeszły gehennę wojny, są takie, które do tej pory są leczone przez psychoterapeutów. Wiele osób popełniło wcześniej samobójstwa. Obecnie w Badenii-Wirtembergii znane są tylko trzy ocalałe osoby. Odszkodowania są skutkiem petycji stowarzyszenia z Freiburga „Zrabowane dzieci – zapomniane ofiary”.

Na początku lat 40. Niemcy deportowali z terenów okupowanych dziesiątki tysięcy dzieci, które miały blond włosy i niebieskie oczy. To był pomysł komisarza Rzeszy Heinricha Himmlera, aby w ten sposób umacniać „rasę aryjską”. Dzieci były zabierane z domów siłą i wysyłane do tzw. domów dziecka Lebensborn. Tam były germanizowane, to znaczy nadano im nowe nazwiska i wolno im było mówić tylko po niemiecku. Metody wychowawcze były surowe. Dzieci, które odmawiały podporządkowania się były bite i chłostane.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!