82 proc. Czechów nie spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej

0
Fot. Expats.cz
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Czesi są sceptyczni wobec dalszego rozwoju sytuacji ekonomicznej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję STEM. Większość naszych południowych sąsiadów obawia się ubóstwa i uważa, że rząd nie podejmuje odpowiednich kroków w walce z inflacją.

Czeski Urząd Statystyczny nie opublikował jeszcze danych dotyczących czerwcowej inflacji. W maju wyniosła ona w ujęciu rocznym 16 procent – najwięcej od prawie 29 lat. Drożeją głównie paliwa, prąd i żywność. Rosną też koszty utrzymania mieszkań.

82 procent Czechów przebadanych przez STEM nie spodziewa się, że za rok sytuacja ekonomiczna będzie lepsza niż obecnie. Nieco większymi optymistami są osoby w wieku od 18 do 29 lat. Poprawy sytuacji oczekuje jedna czwarta z nich. Młodzi stanowią największą grupę wśród tych, którzy w związku z drożyzną nie musieli szukać większych oszczędności. 80 procent wszystkich ankietowanych ograniczyło jednak wydatki, a wśród seniorów – 89 procent.

Ponad połowa przebadanych opowiada się za zwiększeniem wydatków na pomoc socjalną kosztem inwestycji w ochronę środowiska. Dwa lata temu w podobnym badaniu dwie trzecie Czechów dawało pierwszeństwo ochronie środowiska.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!