Ochotnicy z wielu krajów świata, z niemal wszystkich kontynentów walczą po stronie Ukrainy w jej obronnej wojnie z Rosją. Część z nich wchodzi w skład Legionu Międzynarodowego. Część cudzoziemców tworzy odrębne narodowe formacje. Łączy ich jedno – sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i to, że oficjalnie służą w szeregach ukraińskiej armii.
Damien Magrou przyjechał z Norwegii i tak jak inni ochotnicy wstąpił do szeregów Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak wyjaśnia, wśród cudzoziemców w Legionie Międzynarodowym najwięcej jest Amerykanów i Brytyjczyków, ale też Polaków i Kanadyjczyków oraz przedstawicieli krajów bałtyckich.
Wszyscy cudzoziemcy oficjalnie służą w ukraińskiej armii. Otrzymują też żołd taki sam, jak inni ukraińscy żołnierze. Sierżant Glenna Menshaga przyjechała ze Stanów Zjednoczonych. Jak zaznacza, zobaczyła w telewizji że Rosja najechała na Ukrainę, kupiła bilety i przyjechała na Ukrainę. Po przeszkoleniu wysłano ją na front, jako medyka do obwodu charkowskiego. „Zobaczyłam tam dokonywane przez Rosjan terror i zło w czystej postaci” – podkreśla Amerykanka.
Według niektórych ocen, w Legionie, ale też innych formacjach cudzoziemskich, na Ukrainie służyć może ogółem ponad 20 tysięcy ochotników. Są to jednak nieoficjalne i szacunkowe dane. Dużą grupą cudzoziemców są Gruzini, ale też Czeczeni występujący przeciw prorosyjskim władzom swojej ojczyzny. Odrębny pułk im. Konstantego Kalinowskiego stworzyli też Białorusini. Służą w nim pod historyczną biało-czerwono-białą flagą i herbem Pogoń. Jak tłumaczą, walcząc o wolną Ukrainę walczą też o wyzwolenie swojej ojczyzny spod panowania prorosyjskiego satrapy.