Litewska premier skomentowała “odwołanie” niepodległości Litwy

0
152
Fot. lrt.lt
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Litwy uznała za “bzdurę” projekt rosyjskiej ustawy o odwołaniu dekretu Rady Państw ZSRR o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej. W ubiegłym tygodniu projekt trafił do rosyjskiej Dumy Państwowej. 

W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu tygodnikowi “Newsweek” szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonyte stwierdziła, że na pomysł Jewgienija Fiodorowa, który wniósł do Dumy ten projekt, nie trzeba reagować zbyt przesadnie. “Nawet z prawnego punktu widzenia to bzdura. Mamy różne umowy, na podstawie których ustanowione zostały stosunki między Litwą i Rosją” – powiedziała Ingrida Šimonyte. Dodała, że “to tak jakby ona poprosiła swój parlament o unieważnienie jakiegoś XVII-wiecznego traktatu zawartego między Wielkim Księstwem Litewskim, a Moskwą”. 

Jewgienij Fiodorow, to deputowany rządzącej Jednej Rosji. W uzasadnieniu swojego projektu stwierdził, że dekret uznający niepodległość Litwy jest nielegalny, ponieważ został przyjęty przez niekonstytucyjny organ i stanowił naruszenie konstytucji ZSRR. Zwraca on też uwagę, że na Litwie nie odbyło się referendum w sprawie odłączenia się od Związku Radzieckiego i nie ustanowiono żadnego okresu przejściowego na rozwiązanie kwestii spornych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!