LUMI – najnowszy superkomputer w Europie rozpoczął pracę

0
331
Fot. earlybulletins.news
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

LUMI to najnowszy superkomputer w Europie, który rozpoczął pracę. Znajduje się w fińskim mieście Kajaani i jest wspólnym przedsięwzięciem 10 krajów, w tym Polski. Do konsorcjum należą także Finlandia, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Islandia, Norwegia, Szwecja i Szwajcaria. Ogólnie dostępny dla europejskich użytkowników będzie on we wrześniu. 

LUMI to jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie, najbardziej energooszczędny w Europie, siedem razy szybszy niż obecnie działający najszybszy europejski superkomputer. „Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej LUMI umożliwi znacznie szybsze dokonywanie przełomowych odkryć naukowych, na przykład w medycynie i badaniach klimatu. Może to dotyczyć opracowywania szczepionek, diagnozowania nowotworów czy łagodzenia skutków zmian klimatycznych” – mówiła podczas inauguracji wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. 

Szczytowa wydajność LUMI to 550 petaflopsów, czyli 550 milionów miliardów obliczeń na sekundę. Superkomputer jest w pełni zasilany energią odnawialną, wykorzystuje naturalne systemy chłodzenia, a jego ciepło odpadowe będzie odpowiadać za prawie 20 procent ogrzewania w Kajaani, co znacznie zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla w mieście. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!