Francja: ostatni tydzień kampanii parlamentarnej

0
236
Francja
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Francji rozpoczyna się ostatni tydzień kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych. Głosowanie odbędzie się w niedzielę. W wyborach parlamentarnych Francuzi wybiorą 577 deputowanych do Zgromadzenia narodowego, czyli niższej izby parlamentu. 

Według ostatnich sondaży w niedzielnych wyborach najwięcej głosów zdobędą popierająca prezydenta Emmanuela Macrona centrowa koalicja “Razem” i sojusz lewicy “NUPES”, który tworzą socjaliści, zieloni, skrajna lewica oraz komuniści. Każda z tych formacji może liczyć na poparcie w granicach 26 procent.

O ostatecznym podziale mandatów zadecyduje druga tura, która odbędzie się 19 czerwca. Wszystkie sondaże przewidują zdecydowane zwycięstwo prezydenckiej koalicji, choć nie jest pewne, czy uda jej się utrzymać bezwzględną większość z Zgromadzeniu Narodowym. Rolę lidera opozycji obejmie prawdopodobnie sojusz lewicy.

Tymczasem francuskie MSZ opublikowało już wyniki pierwszej tury głosowania za granicą i w Polinezji Francuskiej, które odbyło się w minionym tygodniu. W większości okręgów prowadzi koalicja prezydencka. Sojusz lewicy osiągnął drugi najlepszy wynik. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!