Zgoda KE na polski Krajowy Plan Odbudowy

0
105
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest zgoda Komisji Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzję podjęli komisarze na posiedzeniu w Brukseli. Jutro w Warszawie będzie przewodnicząca Komisji, by o tym poinformować. Ursula von der Leyen do tej pory osobiście ogłaszała zatwierdzenie planów odbudowy w stolicach poszczególnych krajów. 

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że dzisiejsza zgoda w sprawie polskiego planu nie była jednomyślna, przeciwna była dwójka komisarzy – Margrethe Vestager i Frans Timmermans. Pozytywna ocena Komisja to rekomendacja dla krajów członkowskich. 17 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy ostatecznie mają zatwierdzić ministrowie finansów unijnych państw na spotkaniu w Luksemburgu.

Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy, z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to tanie pożyczki. Wypłata pieniędzy będzie uzależniona od oceny realizacji przez Komisję tak zwanych kamieni milowych, wpisanych do KPO. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej, reformę systemu dyscyplinującego sędziów oraz umożliwienie sędziom powrotu do orzekania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!