Prezydent A. Duda o ukraińskiej kandydaturze do Unii Europejskiej​

0
192
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Kijowie, że decyzja unijnych przywódców w sprawie statusu kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy ma dla tego kraju znaczenie psychologiczne i polityczne. Polski prezydent mówił, że powinna być ona podjęta podczas najbliższego spotkania Rady Europejskiej.

“Wielki, wielki apel do całej wspólnoty Unii Europejskiej, do przywódców Unii Europejskiej. Dzisiaj Ukraina potrzebuje naszego sygnału otwarcia europejskich drzwi dla Ukrainy jako państwa, dla społeczeństwa Ukrainy, które chce być częścią wspólnoty europejskiej” – powiedział Andrzej Duda. 

Polski prezydent mówił, że Unia Europejska nadal ma szansę być wielkim projektem, który będzie prowadził Europę do rozkwitu. Ale zaznaczył, że potrzebne jest wyjście poza wąskie grono tzw. starej unii. Andrzej Duda mówił, że Europa jest wielka i jest wiele narodów, które chcą do niej należeć.

“Są narody, które są gotowe za tą przynależność do wspólnoty Zachodu przelewać krew. I trzeba tym narodom okazać szacunek. Nawet jeżeli sytuacja jest trudna, nawet jeżeli są wątpliwości. Ten gest musi zostać pokazany, nie mam żadnych wątpliwości, że wielką Unię Europejską, bogatą Unię Europejską na ten gest stać. Nie mam co do tego absolutnie cienia wątpliwości” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że przywódcy unijni w czerwcu podczas spotkania Rady Europejskiej podejmą – jak to określił – słuszną decyzję, otwierając Unię Europejską dla Ukrainy.

Polski prezydent jest pierwszym przywódcą obcego kraju, który po wybuchu wojny wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie. Prezydent spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Ukrainie towarzyszą między innymi szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!