Europa

Wciąż brak zgody ws. embarga na import ropy z Rosji

16/05/2022 0 komentarzy

Wciąż bez porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie embarga na import ropy z Rosji. Nie udało się go osiągnąć ministrom spraw zagranicznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. 

Jednomyślną zgodę blokują Węgry, które uważają, że sankcje są zbyt kosztowne. Chcą kilkuletniego wyłączenia spod unijnego embarga i unijnego dofinansowania na modernizację ropociągów, by przełączyć się z tego tłoczącego rosyjską ropę na rurę z Chorwacji. Koszty wyliczają na ponad 700 milionów euro. 

“Będziemy nadal nakładać sankcje na Rosję, aby koszt inwazji dla Kremla był nie do udźwignięcia. Niestety dzisiaj nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji, sprawa wróci do ambasadorów, którzy będą kontynuować dyskusję” – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podkreślał po spotkaniu, że Unia powinna jak najszybciej nałożyć unijne embargo na import rosyjskiej ropy. Wiceszef MSZ-tu nie wykluczył, że porozumienie będzie dopiero osiągnięte przez przywódców na szczycie pod koniec miesiąca. To – jak podkreślał wiceszef MSZ-tu – ostateczny termin, ale wyraził nadzieję, że zgoda zapadnie wcześniej. “Trzeba odciąć tlen Władimirowi Putinowi w postaci zakazu importu ropy jak najszybciej, tak aby rosyjska gospodarka nie mogła finansować machiny zbrojnej” – powiedział wiceminister Przydacz. Podkreślił, że Polska od dłuższego czasu przygotowywała się na rezygnację z rosyjskich surowców energetycznych. “Pozostaje mieć żal, że inne państwa nie poczyniły takich przygotowań” – powiedział wiceminister. Dodał, że Polska cały czas zabiega o wstrzymanie zakupów także gazu z Rosji.

Rozczarowany brakiem zgody na szósty pakiet sankcji był minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który ponowił apel o szybkie i surowe restrykcje. Jego zdaniem niezbędne jest nie tylko wstrzymanie importu ropy, ale również gazu oraz – jak się wyraził – zdławienie rosyjskiego eksportu. “Tak długo jak Rosja będzie eksportować ropę, gaz, ale także żelazo, czy inne surowce, będzie miała pieniądze na kontynuowanie wojny. Żeby zatrzymać machinę wojenną, trzeba pozbawić Putina pieniędzy. Jemu zależy na władzy i pieniądzach. Jeśli odbierzemy mu pieniądze, będzie miał władzę, ale puste kieszenie. To jedyny sposób na zatrzymanie wojny. Ale czas ucieka. Każdego dnia Rosja zarabia pieniądze i inwestuje w wojnę” – mówił minister spraw zagranicznych Ukrainy. Dmytro Kułeba przypomniał, że kupując nadal surowce z Rosji unijne kraje płacą jej codziennie miliony euro.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago