Rosja ma wstrzymać dostawy prądu do Finlandii

0
131
Fot. Twitter/ @exxpressat
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosja zapowiedziała wstrzymanie od jutra dostaw energii elektrycznej do Finlandii. Operator tamtejszych sieci energetycznych zapowiada, że będzie w stanie zapewnić zasilanie bez rosyjskich dostaw. 

O wstrzymaniu dostaw poinformowała spółka RAO Nordic, spółka-córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO. Jak wyjaśniła, nie otrzymała zapłaty za energię dostarczoną w maju i nie jest w stanie płacić za prąd importowany z Rosji. “Ta sytuacja jest wyjątkowa i zdarzyła się po raz pierwszy od przeszło 20 lat naszego handlu” – oświadczyła spółka RAO Nordic wyrażając nadzieję, że sytuacja się poprawi i będzie można wznowić dostawy. 

Przedstawiciel fińskiego operatora sieci, firmy Fingrid, oświadczył, że jest ona przygotowana na odcięcie rosyjskich dostaw. Nie powinno to zakłócić zaopatrzenia w prąd, gdyż Finlandia sprowadza z Rosji mniej niż 10 procent energii elektrycznej i może ją dokupić w Szwecji i Norwegii.

Rosyjska spółka zapowiedziała wstrzymanie dostaw prądu dzień po tym, jak prezydent i premier Finlandii oświadczyli, że kraj powinien jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że w odpowiedzi na tę groźbę Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków wojsko-technicznych i innych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!