Gruzja: wizyta przedstawicieli polskiego rządu

0
261
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki - Krystian Maj/KPRM
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji z premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim, że słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku okazały się prorocze. Politycy spotkali się w Batumi i rozmawiali na temat reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Szef polskiego rządu powiedział, że słowa świętej pamięci prezydenta mają szczególne znaczenie w tym czasie. “Słowa o tym, że dziś to jest Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze kraje bałtyckie, a potem przyjdzie czas na nasz kraj, na Polskę. I my te słowa doskonale pamiętamy, bo wiemy, że one były wtedy wykpiwane, były jednocześnie słuchane i niesłuchane” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Zaznaczył także, że Polska i Gruzja żyją w przyjaźni – emocjonalnej, historycznej, strategicznej, politycznej i gospodarczej.
Premier powiedział również, że miejsce Gruzji jest w Unii Europejskiej.

Podkreślił, że Gruzja to ważny element w geopolityce regionu i jej władze rozumieją, jak niebezpieczna jest rosyjska agresja. “Któż lepiej o tym wie, niż Gruzja, której 20 procent terytorium do dzisiaj jest okupowane przez Rosję. Abchazja i Południowa Osetia to właśnie taka część terytorium suwerennej i niepodległej Gruzji. I dlatego, z tego miejsca niech popłyną słowa wsparcia dla naszych gruzińskich przyjaciół, co do ich bardzo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej, która jest wynikiem rosyjskiej inwazji” – mówił szef polskiego rządu. Premierzy omawiali wyzwania związane z euroatlantyckimi aspiracjami Gruzji, ponieważ tuż po rosyjskim ataku na Ukrainę ten kraj złożył wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej. Najpierw na taki krok zdecydował się Kijów.

W obecności premierów Polski i Gruzji odsłonięty został także pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 14 lat temu ówczesny polski prezydent wraz ze środkowoeuropejskimi przywódcami był w Tbilisi, gdzie przestrzegał przed uległością wobec rosyjskiego imperializmu. 

W trakcie uroczystości premier Mateusz Morawiecki powiedział, że były prezydent był wrażliwy na wszelkie przejawy barbarzyństwa i agresji międzynarodowej, jakie stosowała Rosja podczas agresji na Gruzję w 2008 roku. “Nie wahał się podjąć decyzji, które być może wtedy zaważyły o istnieniu Gruzji. Dlatego dziękuję wszystkim gruzińskim przyjaciołom za to, że pamiętają o tym, jak wielką rolę odegrał wtedy prezydent Lech Kaczyński w historii Gruzji, w historii wolnych narodów” – mówił.

Wicepremier Jarosław Kaczyński napisał, że jego brat był orędownikiem włączenia Gruzji do struktur europejskich i transatlantyckich. Przypomniał, że Lech Kaczyński zdecydowanie głosił, iż każde państwo ma niezbywalne prawo do decydowania o sobie, do wybierania sojuszników, do prowadzenia samodzielnej polityki, wolnej od dyktatu najpotężniejszych nawet państw. W liście odczytanym przez szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka prezes Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że Gruzja zajmowała w myśli i praktyce politycznej byłego prezydenta RP pozycję strategicznego partnera i sojusznika.

“Był gotów wiele dla niej zaryzykować i poświęcić, co udowodnił najpierw w pamiętnym sierpniu 2008 roku, kiedy to zorganizował wyprawę do Tbilisi pięciu przywódców państw Europy Środkowej i Wschodniej, a następnie, kiedy wraz z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem upominał się o gruzińskie sprawy na chcącym zapomnieć o tych kwestiach forum międzynarodowym” – napisał w liście Jarosław Kaczyński.

Wicepremier wskazał, że Lech Kaczyński swoją postawą z jednej strony kontynuował tradycję braterskich więzi łączących przez wieki Gruzinów i Polaków, a z drugiej umacniał przyjaźń między naszymi narodami i wzmacniał fundamenty pod dalsze jej zacieśnianie. “Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia pomnika mego śp. brata, za co chciałbym raz jeszcze z głębi serca podziękować, jest pięknym świadectwem tego, iż te więzi stają się coraz mocniejsze. Niech żyje przyjaźń polsko-gruzińska” – zakończył swój list Jarosław Kaczyński. 

Monument w Batumi jest drugim gruzińskim pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwszy wzniesiono w Tbilisi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!