Polska – premier do Zachodu: zamroźcie całkowicie aktywa państwa rosyjskiego

0
351
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki wzywa, by Zachód był spójny w sankcjach nakładanych na Rosję. Na Zamku Królewskim w Warszawie szef polskiego rządu rozmawiał w formacie Trójkąta Lubelskiego z premierami Litwy i Ukrainy.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska i Litwa, jako członkowie Unii Europejskiej, stoją “na pierwszej linii walki” o świadomość europejską w związku z rosyjską agresją. Jak stwierdził, kraje europejskie dziś odkryły, że “biznesowe małżeństwo z rozsądku” z Rosją było gigantycznym błędem.

“Zamroźcie aktywa państwa rosyjskiego całkowicie, skonfiskujcie te aktywa. Zamroźcie aktywa oligarchów rosyjskich – dużych i małych, biznesowych, politycznych i wszelkich innych. Niech one służą tym niewinnie napadniętym ludziom, bezbronnym ofiarom reżimu Putina. Niech służą na odbudowę państwa, kiedy ono bohatersko broni dzisiaj swojej niepodległości, swojej suwerenności” – apelował premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do wczorajszego ataku rakietowego na byłe centrum szkoleniowe NATO w Jaworowie pod Lwowem, około 25 kilometrów od granicy z Polską. W ostrzale zginęło 35 osób, a ponad 130 zostało rannych. Szef polskiego rządu mówił, że celem takich ataków Rosji jest wzbudzenie paniki.

“I za nic ma to, że ten ośrodek jest na szlaku ucieczki setek tysięcy, milionów Ukraińców przed horrorem wojny. Właśnie taki jest cel Rosjan – zniszczyć również ten humanitarny wysiłek po stronie Polski, Litwy, po stronie Europy” – powiedział szef rządu.
Premierzy Polski i Litwy – Mateusz Morawiecki oraz Ingrida Szimonyte – rozmawiali na Zamku Królewskim w Warszawie. Zdalnie połączył się z nimi premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Trójkąt Lubelski zrzesza Polskę, Litwę i Ukrainę. Ten format współpracy został zapoczątkowany w 2020 roku w Lublinie, w nawiązaniu do wspólnej historii tych krajów. Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego odbyło się w Kijowie w przeddzień rosyjskiej inwazji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!