Ukraina: 45 proc. osób nie wierzy w możliwość rosyjskiej inwazji

0
491
Ukraina
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

45 procent Ukraińców nie wierzy w możliwość pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na swój kraj. Jednocześnie zdecydowana większość ufa w możliwości obronne ukraińskiej armii w razie eskalacji. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating”. 

Tymczasem naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Walerij Załużny oświadczył, że ukraińskie wojsko nie planuje ofensywy w Donbasie. Zdementował tym samym doniesienia separatystów, jakoby ukraińska armia zamierzała prowadzić tam działania zbrojne. Prorosyjscy bojówkarze dokonują ostrzałów terytoriów kontrolowanych przez siły rządowe. Dziś oddziały dokonały 53 ataków, z czego 41 z użyciem artylerii.

Co piąty Ukrainiec ocenia, że możliwość pełnowymiarowej rosyjskiej agresji jest niska. 1/4 w ogóle nie wierzy w taką możliwość. Daje to w sumie 45 procent sceptycznie nastawionych. Jednocześnie, wtargnięcie Rosjan jako wysoce wiarygodne uważa 19 procent ukraińskiego społeczeństwa. 33 procent zaś jako możliwe. 

Jak czytamy w raporcie z badań, w ciągu ostatniego tygodnia, niemal o 10 procent, zmniejszyła się liczba tych, którzy wierzą w nieuchronność rosyjskiej inwazji. Jednocześnie zwiększyła się liczba osób przekonanych, że Ukraina może obronić się przed Rosją. Jest to 64 procent społeczeństwa. 

Jednocześnie, z badań wynika, że 68 procent Ukraińców opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO. Tymczasem rezygnacja z integracji z Sojuszem Północnoatlantyckim jest jednym z żądań Rosji, która zgromadziła u granic z Ukrainą 150 tysięcy żołnierzy i według informacji zachodnich wywiadów może ich użyć do agresji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!