Gazprom nie przesyła gazu przez Polskę i Ukrainę

0
370
Gazprom
Fot. Reuters
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Gazprom od dwóch miesięcy nie wykorzystuje tranzytu gazu przez Polskę. Jak podała agencja Interfax, rosyjski koncern nie zarezerwował mocy przysyłowych dla gazociągu Jamał-Europa w II i III kwartale 2022 roku. 

W ocenie części analityków rynku paliwowego, Moskwa w ten sposób wywołuje kryzys energetyczny w Unii Europejskiej i próbuje wywrzeć presję na Brukselę, aby uzyskać zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. 

Gazprom przestał przesyłać gaz polskim odcinkiem rurociągu Jamał-Europa 21 grudnia. Agencja Interfax napisała, że rosyjski koncern w styczniu zarezerwował możliwość przesłania ponad 19 milionów metrów sześciennych, ale nie wykorzystał tej możliwości. Gazprom ograniczył również wykorzystanie systemu tranzytowego Ukrainy. 

Część europejskich polityków i ekspertów zarzuca Moskwie podejmowanie działań, które doprowadziły do wzrostu cen gazu wśród odbiorców w Europie. Takie działanie ma być jednym z elementów presji wywieranej na Unię Europejską, aby jak najszybciej zgodziła się na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, łączącego po dnie Bałtyku Rosję z Niemcami. 

Polska krytykuje tę inwestycję i od wielu lat ostrzega, że uzależnienie się od rosyjskich dostaw surowców zagraża stabilności europejskiego rynku energetycznego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!