Litwa rezygnuje z krajowych certyfikatów covidowych

0
819
Fot. lrt.lt
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litwa rezygnuje z krajowych certyfikatów covidowych. Tak zwane “paszporty możliwości” przestaną obowiązywać w całym kraju od soboty – postanowił dziś rząd w Wilnie. 

Decyzja litewskich władz ma związek z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Minister zdrowia Arunas Dulkys zwrócił uwagę, że ryzyko zakażenia tą odmianą koronawirusa u osób nieszczepionych, u ozdrowieńców oraz osób, które przyjęły szczepionkę pozostaje na podobnych poziomie. “Stąd w związku z tym znaczenie paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się patogenu znacznie się zmniejszyło” – powiedział podczas posiedzenia rządu Dulkys.

Litewski “paszport możliwości” w razie potrzeby może zostać jednak przywrócony. Natomiast od soboty zaczną obowiązywać inne środki zapobiegające zakażeniom. Jednym z nich będzie zapewnienie w przestrzeniach zamkniętych, w tym w sklepach, 15 metrów kwadratowych na jedną osobę. Władze apelują też o utrzymywanie dystansu społecznego, właściwego używania maseczek z filtrami oraz ograniczenie kontaktów społecznych. 

Swoją decyzję litewski rząd podjął decyzję w dniu, w którym odnotowano największą w kraju liczbę nowych infekcji od wybuchu pandemii. Minionej doby koronawirusa zdiagnozowano u ponad 12 tysięcy osób. To o dwa tysiące więcej przypadków niż przed tygodniem i dwa razy więcej niż dwa tygodnie temu. Na Covid-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!