UE apeluje do Rosji o uwolnienie Aleksieja Nawalnego

0
291
Nawalny
Fot. Moscow City Court/NPR
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska zaapelowała do władz Rosji o niezwłoczne uwolnienie Aleksieja Nawalnego. Dziś mija rok od zatrzymania lidera rosyjskiej opozycji, głównego krytyka Władimira Putina.

Apel w sprawie jego uwolnienia wystosował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. “Dziś mija rok od aresztowania i uwięzienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego po powrocie do Rosji z ratującej go terapii w Berlinie, po zamachu, do którego doszło w Rosji” – przypomniał Josep Borrell. “Ponawiamy apel do rosyjskich władz o jego natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie bez dalszej zwłoki” – dodał szef unijnej dyplomacji. Potępił przy tym prowadzoną w państwowych rosyjskich mediach – jak to określił – konsekwentną kampanię dezinformacyjną przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu i jego współpracownikom, a także stosowane wobec nich prześladowania.

Tymczasem opozycjonista zaapelował do swoich zwolenników, aby nie przestawali walczyć o lepszą przyszłość dla Rosji. Wystąpienie opublikowali współpracownicy polityka. Aleksiej Nawalny zaapelował do swoich zwolenników, żeby się nie bali. “To nasz kraj i innego nie mamy” – podkreślił lider opozycji. Dodał, że jedyny strach, który powinni czuć odpowiedzialni obywatele, to strach, iż oddadzą ojczyznę bez walki grupie kłamców i złodziei.

W rocznicę pozbawienia Aleksieja Nawalnego wolności sąd we Włodzimierzu odmówił politykowi cofnięcia decyzji o wpisaniu go na listę więźniów, których trzeba szczególnie kontrolować, ponieważ są skłonni do ucieczki. Osoby, którym nadano taki status, są w kolonii karnej nieustannie podsłuchiwane i podglądane, a w nocy budzone przez strażników, którzy sprawdzają, czy osadzeni nie próbują zbiec z miejsca odosobnienia.

W sierpniu 2020 roku polityka próbowano otruć. Grupa niezależnych dziennikarzy przeprowadziła śledztwo, z którego wynika, że za zamach odpowiedzialni są funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Aleksiej Nawalny oświadczył, że zabójcy działali za wiedzą i zgodą najwyższych władz Rosji. Obecnie opozycjonista przebywa w kolonii karnej, w której odsiaduje wyrok 3,5 roku więzienia za rzekome malwersacje finansowe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!