53 procent uchodźców ubiegających o azyl w Niemczech nie zostało wcześniej zarejestrowanych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, czego wymagają wspólnotowe przepisy. Wnioski tego typu ma rozpatrywać kraj, przez który imigrant wjechał na terytorium unii, czyli w państwach takich jak np. Grecja, Włochy, Polska czy Litwa. Jest to jednak niezgodne z tzw. konwencją dublińską, która przewiduje, że wnioski o azyl muszą być zarejestrowane w pierwszym kraju przybycia, który jest odpowiedzialny za jego rozpatrzenie.
Według danych z Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), wynika, że w 2021 roku z 172,370 migrantów ubiegających się o azyl w Niemczech, 74,837 wnioskodawców spełniało unijne kryteria. Tylko 35,245 figurowało wcześniej w europejskiej bazie danych Eurodac.
Innymi najchętniej wybieranymi krajami docelowymi dla osób ubiegających się o azyl w Europie są Francja z 20 procent wniosków, Hiszpania z 11 procent oraz Włochy 8 procent.
Największą grupę osób ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej stanowili migranci z Afganistanu i Syrii, będący jedną trzecią wszystkich wnioskodawców. Na kolejnym miejscu znaleźli się migranci z Pakistanu i Iraku.