Francja: debata nad ustawą o paszportach szczepionkowych w parlamencie

0
436
Francja paszport covid
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Francji w Zgromadzeniu Narodowym rozpoczęła się debata nad ustawą zamieniającą paszporty covidowe w paszporty szczepionkowe. Nowe prawo ma ograniczyć dostęp do przestrzeni publicznej osobom, które nie przeszły pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Do tej pory w miejscach publicznych mogły też przebywać osoby niezaszczepione, które otrzymały negatywny wynik testu.

Nowa ustawa przewiduje, że od 15 stycznia osoby powyżej 12 lat, które nie przyjęły szczepionki przeciwko koronawirusowi nie będą miały dostępu do instytucji kultury, barów, restauracji oraz środków transportu.

“Celem tej ustawy nie jest ograniczanie swobód obywatelskich i wolności indywidualnej Francuzów. Celem jest ratowanie życia, chronienie naszych szpitali i ułatwienie pracy pracownikom służby zdrowia” – przekonywał podczas debaty w parlamencie szef resortu zdrowia Olivier Véran. 

Ustawie sprzeciwiły się skrajna lewica i narodowcy. “91 procent osób kwalifikujących się przyjęło już szczepionkę. Po co to, jeżeli w tym samy czasie mamy pięćset tysięcy zakażeń dziennie? Mamy dowód na to, że szczepionka jest dziurawą tarczą” – oświadczył lider skrajnej lewicy Jean-Luc Mélenchon. Opozycja oskarżyła rząd o dyskryminowanie obywateli i o zmuszanie Francuzów do szczepień. 

W środę debata nad ustawą będzie kontynuowana w senacie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!