Bożonarodzeniowe tradycje we Francji

0
Francja
Fot. The Connexion

We Francji ze świętami Bożego Narodzenia związane są liczne tradycje, różniące się w zależności od regionów. Choć w ostatnich latach coraz mniej osób obchodzi święta uczestnicząc w uroczystościach religijnych, Francuzi nadal kultywują niektóre świąteczne zwyczaje, szczególnie te kulinarne.  

Kilka dni przed świętami Francuzi dekorują choinkę i ustawiają szopkę składającą się z małych glinianych figurek zwanych “santon”.
W Boże Narodzenie Francuzi spotykają się w gronie rodzinnym na uroczystym obiedzie. Najpopularniejszym daniem na świątecznym stole jest indyk z kasztanami. Do głównych potraw świątecznych zalicza się także wędzonego łososia, kawior oraz słynny pasztet “foie gras” wykonany z gęsich wątróbek. Na północy kraju popularne są także ostrygi i ślimaki. Na koniec obiadu serwowana jest tak zwana “buche” – czyli czekoladowe ciasto lub deser lodowy w kształcie polana drzewa. 

Na południu Francji, szczególnie w Prowansji, podaje się trzynaście deserów – między innymi suszone owoce, ciasta i kasztany. Liczba potraw nawiązuje do Chrystusa i dwunastu apostołów.

26 grudnia większość osób wraca do pracy, ponieważ Francja nie uznaje święta świętego Szczepana. Wyjątkiem jest region Alzacji, gdzie pierwszy dzień świąt jest dniem wolnym od pracy, ponieważ nie obowiązuje tam prawo o rozdziale Kościoła od państwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!