Premier Słowacji: V4 może odegrać ważną rolę w UE

0
422
V4 Grupa Wyszechradzka
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Słowacji mówi, że Grupa Wyszehradzka może odegrać ważną rolę w Unii Europejskiej. W wywiadzie dla Czeskiej Telewizji Eduard Heger podkreślił, że utrzymanie silnych stosunków czesko-słowackich będzie istotne w polityce europejskiej. Wyraził przekonanie, że nowy szef czeskiego rządu, którym ma zostać Petr Fiala, wniesie swój wkład do dyskusji w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Słowacki premier zaznaczył, że opuszczenie V4 z powodu różnicy zdań pomiędzy Słowacją a Polską i Węgrami byłoby pozbawione sensu. Powiedział, że każde z państw wyszehradzkiej czwórki ma swoją specyfikę i naturalnym jest, że Słowacja, Czechy, Polska i Węgry nie we wszystkim zgadzają się ze sobą.

“Grupa Wyszehradzka może odegrać bardzo ważną, pozytywną rolę w Unii Europejskiej. Jesteśmy obszarem środkowoeuropejskim. Doświadczyliśmy reżimu komunistycznego, a teraz jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Mamy doświadczenie we współpracy. Współpracowaliśmy zarówno w czasach komunizmu, jak i w współczesnej historii Europy. Dlatego możemy zapewnić Europie Zachodniej pełniejsze spojrzenie” – powiedział Eduard Heger.

W rozmowie z Czeską Telewizją słowacki premier skomentował też polsko-czeski spór w sprawie kopalni Turów. Sprzeciwił się podnoszeniu go do rangi kryzysu Grupy Wyszehradzkiej, dodając, że priorytety stawiane sobie przez poszczególne państwa Grupy nie powinny zakłócać dyskusji toczonej w imię większego dobra.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!