Były prezydent Francji skazany na trzy lata więzienia

0
509
Sarkozy
Fot. Sky news
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nicolas Sarkozy odwoła się od orzeczenia trybunału, który skazał go na trzy lata więzienia. Poinformowała o tym prawniczka byłego prezydenta Francji Jacqueline Laffont. Uznała przy tym wyrok za bardzo surowy. Dodała, że Nicolas Sarkozy jest zdeterminowany, aby nadal udowadniać swoją niewinność.

Były prezydent Francji został skazany na trzy lata więzienia w tym dwa w zawieszeniu. Był sądzony w tak zwanej „aferze podsłuchów”. Oskarżono go o próbę przekupienia sędziego. Trybunał karny w Paryżu uznał Nicolasa Sarkozy’ego za winnego korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Po raz pierwszy w historii Piątej Republiki były prezydent został skazany za korupcję.
Przewodnicząca składu sędziowskiego Christine Mée stwierdziła, że były prezydent „zawarł pakt korupcyjny” ze swoim adwokatem Thierrym Herzogiem oraz sędzią Gilles’em Azibertem. Wszyscy trzej usłyszeli wyroki trzech lat pozbawienia wolności w tym dwóch lat w zawieszeniu.

Nicolasowi Sarkozy’emu zarzucano, że w 2014 roku, czyli dwa lata po zakończeniu prezydentury, proponował wysokie stanowisko w Monako sędziemu Azibertowi w zamian za otrzymanie od niego tajnej informacji. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po podsłuchaniu rozmowy telefonicznej byłego prezydenta z jego adwokatem.

Podczas procesu obrońcy Nicolasa Sarkozy’ego domagali się umorzenia sprawy. Twierdzili, że śledczy nie mieli prawa podsłuchiwać byłego prezydenta.

Przeciwko Nicolasowi Sarkozy’emu toczą się dwa śledztwa i dwa postępowania sądowe. W połowie marca rozpocznie się proces w sprawie oskarżeń o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2012 roku. W dwóch innych sprawach Nicolas Sarkozy został wcześniej uniewinniony.

Nicolas Sarkozy był prezydentem Francji w latach 2007-2012.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!