Na półki brytyjskich księgarń trafił właśnie bogato ilustrowany album o Młodej Polsce. Są tu witraże i chochoły Wyspiańskiego, jest styl zakopiański Witkiewicza. Ale jest także opowieść o tym, jak wiele artystów z zaboru austriackiego łączyło z twórcami brytyjskiego ruchu Arts and Crafts, mimo że nigdy się ze sobą nie spotkali.
“To porywające prace” – mówi Roisin Inglesby z galerii Williama Morrisa w Londynie. Dodaje, że prace znad Wisły są często porywające, tak jak np. ta autorstwa Norberta Okołowicza. W albumie znajduje się na stronie sto dwudziestej drugiej. “Są tu prymitywne, podstawowe kształty, jakimi potem zafascynuje sie Bauhaus. Naturalne formy zamienione w abstrakcję. Składa się to na atmosferę naiwności, powrotu do ery niewinności. Ale jednocześnie jest przez to bardzo nowoczesne. Porażająco nowoczesne” – podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.
A redaktorka Julia Griffin podkreśla, że mimo iż Kraków i Londyn dzieliły tysiące mil, to artyści brytyjscy i polscy myśleli bardzo podobnie. Wierni byli podobnym ideom. “Najbliższa ich sercu była demokratyzacja piękna: otaczania sie pięknem na co dzień, przez ludzi ze wszystkich grup
społecznych” – podkreśla. I dodaje, że to dlatego forma albumu była dla niej tak samo ważna, jak
treść. “Zależało nam, by zrobić tę książkę na miarę wizji artystów Młodej Polski. Liczymy, że gdyby spojrzeli na nas z góry, toby przyklasnęli” – mówi Polskiemu Radiu badaczka.
Album “Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918” to efekt współpracy londyńskiej William Morris Gallery i Muzeum Narodowego w Krakowie. Wydawcą jest Lund Humphries. Redaktorzy to Julia Griffin i Andrzej Szczerski. W promocję książki włączył się Instytut Kultury Polskiej. Na przyszły rok w William Morris Gallery zaplanowana jest wystawa
poświęcona twórcom Młodej Polski.