Austria: strzelanina w Wiedniu, 2 osoby nie żyją, 15 osób rannych

Wiadomości Austria

0
1958
Austria Wiedeń Strzelanina
Fot. Twitter: Georgia_HGrabar
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział, że seria strzelanin w Wiedniu jest “odrażającym atakiem terrorystycznym”. W kilku atakach w centrum austriackiej stolicy zginęły 2 osoby, w tym jeden z napastników, a 15 osób zostało rannych, w tym 7 ciężko.

“Doświadczamy obecnie trudnych godzin w naszym kraju” – napisał na Twitterze Sebastian Kurz. “Chciałbym podziękować wszystkim służbom, których przedstawiciele ryzykują swoim życiem dla naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza dziś” – dodał kanclerz Austrii. Zapowiedział, że policja podejmie “stanowcze działania przeciwko sprawcom”. “Nigdy nie damy się zastraszyć terrorystom i przeciwstawimy się temu atakowi z całą mocą” – napisał Sebastian Kurz. 

Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer poinformował, że zdarzenie wydaje się być “atakiem terrorystycznym”. Sprawcy są, jak informował w wywiadzie dla ORF szef austriackiego MSW, mocno uzbrojeni i niebezpieczni. Obecnie trwa obława jednostek specjalnych. Służby nie ograniczają się w poszukiwaniach do terenu Wiednia – napastnicy są mobilni. 

Czechy w związku z sytuacją wznowiły wyrywkowe kontrole graniczne.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że doniesienia o serii ataków w Wiedniu sa “zatrważające i dramatyczne”. “Pozostajemy solidarni w walce z agresją, ekstremizmem i aktami terroru. Pamięci polecamy ofiary ataku i ich rodziny” – napisał na Twitterze szef polskiej dyplomacji. Atak potępił też przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Poważne obrażenia w atakach odniosło siedem osób, w tym policjant. Do strzelanin doszło w sześciu różnych miejscach Wiednia. Uzbrojonych napastników było prawdopodobnie kilku. Wcześniej informowano o jednym zatrzymanym. Początkowo pojawiały się informacje, że do strzelaniny doszło przy synagodze. Przewodniczący żydowskiej wspólnoty w Austrii informował wtedy, że nie jest jasne, czy celem ataku była świątynia, czy znajdujące się w jej sąsiedztwie biura.

Policja zaapelowała, aby nie wychodzić z domu, nie zbliżać się do miejsc publicznych i nie korzystać z transportu miejskiego. W akcję zaangażowano dużą liczbę funkcjonariuszy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!