Austria: surowe przepisy, obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych

0
396
Fot. The Guardian
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Austriacki parlament zatwierdził najsurowsze przepisy w Unii Europejskiej dotyczące szczepień przeciwko Covid-19. Nakazuje on mieszkańcom kraju powyżej 18 roku życia obowiązek zaszczepienia się.

Ustawa wchodzi w życie 1 lutego, ale kontrole jej przestrzegania rozpoczną się od 15 marca. Od tej daty osoby bez świadectwa szczepienia lub odpowiedniego zwolnienia, mogą zostać ukarane  grzywną w wysokości od 680.00 do 4 tysięcy dolarów. Władze będą mogły uchylić grzywnę, jeśli osoba zostanie zaszczepiona w ciągu dwóch tygodni od otrzymania powiadomienia o karze.

Zwolnione z obowiązku szczepień będą kobiety w ciąży, osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względu na współistnienie innych chorób, uniemożliwiających im przyjęcie preparatu oraz do 180 dni osoby, które wracają do zdrowia po infekcji Covid-19.

Ustawa została uchwalona głosami 137-33. 

Aby zachęcić Austriaków do szczepień, rząd w Wiedniu, oferuje obywatelom jeden los na loterię za każdy otrzymany zastrzyk szczepionki, co oznacza w sumie trzy losy dla tych, którzy przyjęli 3 dawki preparatu na COVID-19. Co dziesiąty kupon będzie miał wartość 568.00 dolarów.

W ostatnich miesiącach, przypadki Covid-19 w Austrii wzrosły do poziomów niespotykanych od początku pandemii z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omicron. Według danych austriackiego Ministerstwa Zdrowia w środę władze austriackie odnotowały 27,667 nowych infekcji w ciągu 24 godzin.

Nowa ustawa będzie obowiązywać do 31 stycznia 2024 roku i będzie wdrażana etapami. Austriaccy urzędnicy będą mieli bezpośredni wgląd do krajowej bazy danych, zawierającej listę szczepień każdego mieszkańca lub datę, do której muszą się zaszczepić.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!