Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dynamika wzrostu zakażeń koronawirusem zmusza do ogłoszenia “żółtej strefy” w całej Polsce. Jak poinformował na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, od soboty na terytorium całego kraju będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia, w tym nakaz zasłaniania ust i nosa. Lokale gastronomiczne będą otwarte od 6.00 do 22.00, a liczba uczestników imprez okolicznościowych zostanie ograniczona do 75.
Premier podkreślił, że dziś padł rekord liczby zakażeń – 4280 – a liczba ta jest większa o 30 procent w porównaniu z dniem wczorajszym. “To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni” – powiedział szef rządu. “To już jest bardzo duża liczba i chcemy, żeby ta liczba była ograniczona”. Szef rządu zapowiedział, że w sobotę poinformuje, czy ograniczenia związane z pandemią obejmą także szkoły.
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że służba zdrowa będzie gotowa na zwiększoną liczbę pacjentów. Obecnie liczba łóżek zajętych przez chorych na Covid-19 wynosi 4 tysiące 138, a dostępnych łóżek jest 9 i pół tysiąca. Premier zapowiedział, że w najbliższych dniach liczba ta wzrośnie o kilka tysięcy. Podkreślił, że państwo dysponuje odpowiednią liczbą respiratorów.W szpitalach jest około 900 respiratorów, przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Kolejnych 500 jest na stanie Agencji Rezerw Materiałowych. Do tego dochodzą respiratory zakupione kilka miesięcy temu dzięki, jak podkreślił premier, dzięki bardzo dobrym decyzjom ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Mamy bezpieczniejszą sytuację, niż wiele innych krajów – powiedział szef rządu dodając, że Agencja Rezerw Materiałowych ma jeszcze więcej respiratorów, ale ich liczba jest tajna.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd zmienia strategię walki z koronawirusem. Zwiększona ma zostać między innymi liczba łóżek szpitalnych, respiratorów i personelu, który będzie zajmował się zakażonymi pacjentami. “Oczywiście sam sprzęt nie leczy, łóżka nie leczą, respiratory same nie działają” – powiedział Adam Niedzielski. “Dlatego będziemy pracowali nad tym, by personel medyczny w większym stopniu zaangażował się w walkę z pandemią, przestawiając część personelu z dotychczas wykonywanych zadań na zadania związane ze zwalczaniem COVID-u”. Minister powiedział, że nowa strategia ma być bardziej elastyczna, niż dotychczasowa. Zwiększona zostanie między innymi rola lekarzy rodzinnych, którzy będą mogli kierować pacjentów do izolacji domowej lub do specjalnych izolatoriów. Ułatwione zostanie też kierowanie pacjentów przez lekarzy POZ na testy na obecność koronawirusa.
Adam Niedzielski powiedział, że dotychczasowy model musiał zostać zmodyfikowany z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Podkreślił, że zmiana modelu ma zapobiec między innymi sparaliżowaniu systemu ochrony zdrowia. “Do tej pory identyfikowaliśmy, że wyzwaniem będzie radzenie sobie z nakładaniem się na siebie poszczególnych typów zachorowań” – mówił minister zdrowia. “Widzimy jednak, że głównym wyzwaniem, które czeka nas jesienią, jest eskalacja liczby zachorowań”. Pytany o zwiększenie kadry medycznej, obsługującej sprzęt przy pacjentach z koronawirusem, minister mówił o dwóch rozwiązaniach.
Po pierwsze, w walkę z COVID-19 zostanie w większym stopniu zaangażowany personel, który dotychczas zajmował się leczeniem innych chorób. Ministerstwo zdrowia rozmawia też z krajowym konsultantem o złagodzeniu norm, dotyczących obsługiwania łóżek intensywnej opieki. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać ogłoszone dzisiaj.
Minister przypomniał, że na cmentarzach obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. Dodał, że obowiązek ten zostanie utrzymany także w uroczystość Wszystkich Świętych. Sprawą ma się na najbliższym posiedzeniu zająć rządowy zespół zarządzania kryzysowego.
Od wczoraj z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 76 osób, z których 68 miało choroby współistniejące. Wyzdrowiało 1144 chorych.