Chicago: Rada Miasta zagłosuje ws. kolejnej podwyżki wynagrodzenia dla radnych

0
Ratusz Radni Rada Miasta City Hall

W rok po tym, jak członkowie Rady Miasta Chicago zaakceptowali 10 procentowy wzrost płac dla siebie, we wrześniu będą ponownie decydować nad przyjęciem kolejnej automatycznej podwyżki związanej z inflacją. 

Przyszła podwyżka byłaby mniejsza i wynosiła 2.24 procent rocznej pensji. Radni mają czas do 15 września, aby odrzucić podwyżki, w przeciwnym razie zostaną one automatycznie zaaplikowane do ich wynagrodzeń w przyszłym roku budżetowym.

Dzięki przepisowi wprowadzonemu w tegoroczny budżet przez byłą burmistrz Lori Lightfoot, inni wybierani urzędnicy, w tym jej następca, Brandon Johnson, również będą objęci tą ponad 2 procentową (2.24%) podwyżką wynagrodzeń. 

Automatyczne roczne podwyżki dla radnych zostały wprowadzone w 2006 roku  i bazują na wzroście indeksu cen konsumenckich. Wynagrodzenia dla wybieranych urzędników podskoczyły o prawie 5.5 procent dla tych, którzy zaakceptowali podwyżki w roku fiskalnym 2022, i o 9.6 procent w obecnym. 

Przez wiele lat, kiedy indeks rzadko wskazywał 3 procent, a często był poniżej 2 procent, podwyżki te były relatywnie skromne.

Jednak prawie 10 procentowa figura rok temu wywołała falę krytyki, również wśród niektórych członków Rady Miasta, którzy uważają, że taka podwyżka nie była  właściwa w czasie, kiedy mieszkańcy Chicago zmagają się z rosnącymi kosztami życia. Siedemnastu z 50 radnych odrzuciło tą podwyżkę, ale Ci zarabiający najwięcej, którzy ją przyjęli, zobaczyli roczny wzrost płac o około 12,530 dolarów do około 142,780 dolarów.

Burmistrz Johnson zarabia 216,210 dolarów, jego wynagrodzenie nie zmieniło się od 2006 roku. Obecna Sekretarz Miasta Anna Valencia i Skarbniczka Melissa Conyears-Ervin zarabiają po 161,016 dolarów rocznie po akceptacji 10 procentowej podwyżki z budżetu Lightfoot z 2023 roku. Jeśli Johnson zaakceptuje podwyżkę będzie zarabiać 221,050 dolarów w przyszłym roku, podczas, gdy Valencia i Conyears-Ervin zarabiałyby po 164,620 dolarów każda. 

Trzydziestu jeden radnych zarabiających obecnie największe wynagrodzenie odbiera roczną pensję w wysokości 142,780 dolarów. Najmniejszą pensję z radnych otrzymuje Gilbert Villegas, z 36 okręgu, w wysokości 115,560 dolarów i Marty Quinn, z 13 okręgu, w wysokości 115,800 dolarów. Wynagrodzenia członków Rady Miasta na tych samych pozycjach różnią się z powodu wcześniejszych decyzji o przyjmowaniu podwyżek.

W środę, radni głosowali nad projektem ustawy mającej na celu wyeliminowanie komitetu ds. reguł z procesu decyzyjnego dotyczącego ustawy o płacy minimalnej dla pracowników otrzymujących napiwki.  W komitecie ds. reguł często ustawodawstwo jest odsuwane za pośrednictwem manewrów politycznych oponentów. Po jednogłośnym głosowaniu projekt zostanie teraz skierowany do Komitetu ds. Rozwoju Zawodowego, gdzie zostanie poddany pod głosowanie, a następnie zostanie skierowany pod obrady Rady Miasta. Na mocy proponowanej nowej ustawy, pracodawcy w Chicago zatrudniający pracowników z napiwkami muszą zwiększyć płacę minimalną za godzinę o 3 dolary począwszy od lipca 2024 roku, a następnie w kolejnym roku doprowadzić ją do płacy minimalnej obowiązującej dla wszystkich pracowników, która obecnie wynosi 15,80 dolarów za godzinę i ma wzrastać rocznie w zależności od inflacji. Obecnie pracownicy z napiwkami zarabiają minimalnie 9 dolarów za godzinę przed napiwkami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!