Chicago

Podobnie jak nowojorskie wieżowce również budynki w Chicago “toną”

19/07/2023 0 komentarzy
Chicago

Podobnie jak nowojorskie, budynki w Chicago zaczynają “tonąć”. Powód: zjawisko znane jako „podziemna zmiana klimatu”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University w Chicago wykazało, że budynki w dzielnicy Loop toną w wyniku nadmiernego ciepła emitowanego przez struktury śródmiejskie.

„Podziemne zmiany klimatu to ciche zagrożenie” – powiedział adiunkt inżynierii lądowej i środowiskowej w Northwestern University Alessandro Rotta Loria. „Podłoże odkształca się w wyniku zmian temperatury, a żadna istniejąca konstrukcja ani infrastruktura nie jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać te zmiany”.

Loria i jego zespół zainstalowali ponad 150 czujników temperatury w tunelach metra, piwnicach budynków, garażach i na ulicach, takich jak Lower Wacker Drive. Czujniki zostały również zakopane w Grant Park, aby służyć jako narzędzie porównawcze. Jaka sie okazało, temperatury w strukturach podziemnych miasta były często o 50 stopni Fahrenheita wyższe niż w Parku Granta i do 77 stopni F stopni wyższe w porównaniu z temperaturami gruntu w innych miejscach.

Badanie jest pierwszym tego rodzaju, mającym na celu zbadanie wpływu ciepła podziemnego na konstrukcje znajdujące się na „podpowierzchniowych wyspach ciepła”. Wykazało ono, że ciepło dyfunduje nie tylko z budynków, ale także z transportu podziemnego, powodując w ten sposób wzrost temperatury nawet o 36,5 stopnia F na dekadę.

Takie skoki temperatury mogą powodować nadmierne przemieszczanie się fundamentów i otaczającego gruntu z powodu rozszerzania się i kurczenia, co może mieć wpływ na trwałość konstrukcji.

Ponieważ Chicago jest w dużej mierze zbudowane na glinie, miasto faktycznie tonie, ponieważ glina kurczy się, gdy jest podgrzewana.

Według badań wyższe temperatury mogą powodować pęcznienie gruntu nawet o 12 milimetrów, a budynki mogą zapadać się w dół o 8 milimetrów. 

Naukowcy zalecają, aby instalować izolacje termiczne na nowych i istniejących budynkach w celu zminimalizowania oddawania ciepła do otaczającego gruntu. Badacze mają również nadzieję, że pewnego dnia ciepło odpadowe będzie można odzyskać, tworząc nowe źródło energii.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych