Podobnie jak nowojorskie wieżowce również budynki w Chicago “toną”

0
Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Podobnie jak nowojorskie, budynki w Chicago zaczynają “tonąć”. Powód: zjawisko znane jako „podziemna zmiana klimatu”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University w Chicago wykazało, że budynki w dzielnicy Loop toną w wyniku nadmiernego ciepła emitowanego przez struktury śródmiejskie.

„Podziemne zmiany klimatu to ciche zagrożenie” – powiedział adiunkt inżynierii lądowej i środowiskowej w Northwestern University Alessandro Rotta Loria. „Podłoże odkształca się w wyniku zmian temperatury, a żadna istniejąca konstrukcja ani infrastruktura nie jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać te zmiany”.

Loria i jego zespół zainstalowali ponad 150 czujników temperatury w tunelach metra, piwnicach budynków, garażach i na ulicach, takich jak Lower Wacker Drive. Czujniki zostały również zakopane w Grant Park, aby służyć jako narzędzie porównawcze. Jaka sie okazało, temperatury w strukturach podziemnych miasta były często o 50 stopni Fahrenheita wyższe niż w Parku Granta i do 77 stopni F stopni wyższe w porównaniu z temperaturami gruntu w innych miejscach.

Badanie jest pierwszym tego rodzaju, mającym na celu zbadanie wpływu ciepła podziemnego na konstrukcje znajdujące się na „podpowierzchniowych wyspach ciepła”. Wykazało ono, że ciepło dyfunduje nie tylko z budynków, ale także z transportu podziemnego, powodując w ten sposób wzrost temperatury nawet o 36,5 stopnia F na dekadę.

Takie skoki temperatury mogą powodować nadmierne przemieszczanie się fundamentów i otaczającego gruntu z powodu rozszerzania się i kurczenia, co może mieć wpływ na trwałość konstrukcji.

Ponieważ Chicago jest w dużej mierze zbudowane na glinie, miasto faktycznie tonie, ponieważ glina kurczy się, gdy jest podgrzewana.

Według badań wyższe temperatury mogą powodować pęcznienie gruntu nawet o 12 milimetrów, a budynki mogą zapadać się w dół o 8 milimetrów. 

Naukowcy zalecają, aby instalować izolacje termiczne na nowych i istniejących budynkach w celu zminimalizowania oddawania ciepła do otaczającego gruntu. Badacze mają również nadzieję, że pewnego dnia ciepło odpadowe będzie można odzyskać, tworząc nowe źródło energii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!