Illinois: w wieku 99 lat, weteran II Wojny Światowej odebrał honorowy stopień naukowy

0
209
Fot. harpercollege.edu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W wieku 99 lat, weteran II Wojny Światowej – mieszkaniec powiatu Cook, odebrał honorowy stopień naukowy. Bernard Bluestein należał do jednostki zwanej ‘The Ghost Army,’ będącej częścią oddziałów specjalnych armii USA. ‘The Ghost Army’ liczyła 1100 żołnierzy. Misją jednostki było zwodzenie i wprowadzanie w błąd sił Hitlera co do rozmiaru i lokalizacji oddziałów Aliantów. Żołnierze przeprowadzili 20 zwodniczych kampanii używając m.in. pompowanych powietrzem balonów/czołgów, makiet ciężarówek z głośnikami, fałszywej komunikacji radiowej, przeprowadzaniem różnych scenariuszy taktycznych, również za pomocą efektów teatralnych.

Bluestein opuścił koledż w wieku 19 lat, kiedy wstąpił w szeregi Sił Zbrojnych. W koledżu uczył się na kierunku sztuki. Po wojnie powrócił do szkoły Harper College w Palatine i przez 34 lata brał udział w różnych kursach, głównie związanych ze sztuką. 

W piątek podczas uroczystego nadania stopni naukowych Harper College Bluestein odebrał honorowy licencjat w sztuce, uzyskując stopień ‘Associate in Arts’. Podczas odebrania dyplomu towarzyszył mu jego profesor sztuki.

Zeszłego lata Bluestein i jego koledzy weterani z jednostki Ghost Army zostali odznaczeni Złotym Medalem Kongresu.

Po ceremonii Bluestein powiedział: “Przeżyłem dobre życie. Będę miał 100 lat w sierpniu. Moje życie było świetne. Nie zawsze było szczęśliwe, było w nim też dużo smutku. Ale było to świetne życie. To miły finał mojego życia.”

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!