Chicago: za nami kolejna debata w wyścigu o fotel burmistrza

1
287
Fot. ABC7 Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W czwartek w studiu telewizyjnym stacji ABC-7 odbyła się kolejna debata kandydatów na burmistrza Chicago Paula Vallasa i Brandona Johnsona. Podczas forum obaj mieli okazję zadać sobie nawzajem pytanie.

Brandon Johnson poprosił Paula Vallasa, by wyparł się grupy demonstrantów, którzy zakłócili tego samego dnia jeden z jego wieców wyborczych. Były dyrektor generalny chicagowskich szkół publicznych, nie odniósł się do tego wydarzenia, ale przypomniał, że zwolennicy obu stron wywołują zamieszania w czasie trwania „brutalnej kampanii wyborczej” w Chicago.

„Naprawdę nie bardzo wiem, o czym on mówi” — powiedział Vallas. „W pawilonie uczelni UIC ciągle mi przerywano, szczególnie w moich końcowych komentarzach, i ja na to się nie skarżyłem”. Johnson w odpowiedzi pośrednio porównał zakłócenie jego wiecu z zamieszkami z 6 stycznia 2021 roku na Kapitolu i próbował przedstawić Paula Vallasa jako ekstremistę.

Paul Vallas zapytał natomiast Johnsona o jego wcześniejsze poparcie dla ruchu domagającego się zaprzestania finansowania policji i jego planu podniesienia podatków, takich jak podatek hotelowy.

„Po pierwsze, Paul, nie mam zamiaru pozbawić pieniędzy policji i dobrze o tym wiesz” — powiedział Johnson. „… Nie można zarządzać wielomiliardowym budżetem ze sprzedaży wypieków. … Nie przedstawiasz żadnych planów budżetowych. W jaki więc sposób zamierzasz generować przychody?”.

W odpowiedzi Paul Vallas zadrwił i powiedział, że „w zasadzie debatuję z kimś, kto nigdy nie zarządzał budżetem… Więc proszę, nie rób wykładów na temat zarządzania wielomiliardowymi budżetami”.

W dalszej części debaty kandydaci poruszali tematy szkolnictwa, przestępczości i rozwoju gospodarczego miasta. Vallas i Johnson spierali się o decyzję przejścia na nauczanie zdalne podczas pandemii COVID-19.  Wymiana rozpoczęła się po tym, jak Vallas zrzucił winę za wzrost przestępczości nieletnich na zamknięte szkoły. Powiedział, że szkoły powinny pozostać otwarte wieczorami i latem oraz oferować programy przygotowujące do zawodu. W międzyczasie Johnson oskarżył Vallasa o tworzenie polityki w latach 90., która później doprowadziła do zamknięcia szkół pod rządami byłego burmistrza Rahma Emanuela.

W temacie przestępczości, Vallas i Johnson spierali się o liczebność służb mundurowych i wcześniejsze uwagi komisarza powiatu Cook, popierające pozbawienie funduszy policji.

Johnson przypomniał o chęci zatrudnienia 200 detektywów, wdrożenia dekretu o zgodzie i egzekwowania przepisu dotyczącego posiadania broni przez osoby niebezpieczne. Johnson powiedział także, że nigdy nie miał zamiaru pozbawić pieniędzy policji. 

Paul Vallas podkreślił, że miasto musi zwiększyć liczbę patroli na ulicach i stacjach kolejki CTA i sprawić, by policjanci w całym mieście byli respektowani. Dodał, że jego plan przyciągnięcia większej liczby rekrutów do policji jest lepszą strategią niż jednorazowe zatrudnienie 200 detektywów.

„Jeśli chcesz chronić sprzedawców w naszym mieście, musisz mieć patrole na ilicach” – powiedział Vallas.

Obaj kandydaci obiecali również nie podnosić podatków od nieruchomości, a Johnson bronił swój plan podnoszenie podatków dla bogatych. Następnie obwinił Vallasa za deficyt strukturalny miasta.

„Jestem zaskoczony, że nie krytykuje mnie za to, że jestem za trawiastym pagórkiem w Dallas” – zażartował Vallas, zanim przeszedł do ataku na Johnsona w sprawie finansów, mówiąc: „Nie będziesz mógł promować biznesu, podnosząc podatek hotelowy i podatek od liczby zatrudnionych osób”. Vallas zakończył stwierdzeniem: „Gdybyś wiedział coś o budżetach, wiedziałbyś, że pierwszym priorytetem jest ocena i oszacowanie, w jaki sposób można wydatkować te budżety w sposób bardziej efektywny”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 COMMENT

  1. Stan IL (głównie Chicago) zacięcie walczy z Kalifornią o miejsce gdzie znajdują się najbardziej ogłupieni wyborcy. Wysoka pozycja Johnsona w przeprowadzanych sondażach to potwierdza. W przypadku wygrania wyborów B. Johnson będzie bardziej szkodliwy dla Chicago niż Lori Lightfoot.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!