Chicago: za nami debata telewizyjna w drugiej turze wyborów na burmistrza

0
263
Fot. NBC Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pierwsza debata przed drugą turą wyborów na burmistrza Chicago za nami. Obejmowała ona serię ataków Brandona Johnsona na Paula Vallasa, który ze spokojem odpowiadał na kontrowersyjne tematy i koncentrował się na swoim programie wyborczym.

W ciągu godzinnej debaty, która odbyła się w studiu telewizyjnym stacji NBC, komisarz rady powiatu Cook wielokrotnie oskarżał byłego dyrektora chicagowskich szkół publicznych o chęć podniesienia podatków od nieruchomości, uchwalenia w latach 90. XX wieku polityki, która nadal powoduje szkody w finansach miasta i okręgu szkolnego, oraz o współpracę z Republikanami w celu zniszczenia systemu emerytalnego związkowców. Johnson powiedział również, że Vallas nie chce uczyć historii Afroamerykanów i nie popiera praw kobiet do aborcji. Podczas debaty Johnson próbował również uspokoić wyborców, w kwestii jego powiązań ze związkiem zawodowym nauczycieli w Chicago, który wspiera go finansowo podczas kampanii. Bronił także swojej propozycji wprowadzenia podatku w wysokości 4 dolarów na pracownika w dużych firmach, które wykonują 50 procent lub więcej swojej pracy w Chicago. 

Podczas debaty Paul Vallas, który był szefem budżetu miasta i dyrektorem CPS za czasów burmistrza Richarda M. Daley’ego, skoncentrował się głównie na swoim planie zatrudnienia większej liczby policjantów, bronił sytuacji finansowej, w której pozostawił CPS, powiedział, że konsekwentnie wspiera prawa reprodukcyjne kobiet i że jest „demokratą na całe życie”.

W swojej bezpośredniej krytyce Johnsona, Vallas zaatakował swojego rywala i związki zawodowe CTU za zamykanie szkół podczas pandemii oraz oskarżył komisarza rady powiatu Cook o wyciąganie z rękawa karty rasowej, mówiąc, że „Brandon oczywiście chce, aby rasa była problemem, ale ja kandyduję na burmistrza całego Chicago”.

W odniesieniu do nauczania historii Afroamerykanów w chicagowskich szkołach Vallas stwierdził, że włączył ją do programu CPS kiedy był dyrektorem okręgu, dodając do niego także studia afrykańskie do historii świata i współpracując z lokalnymi radami szkolnymi, które chciały, aby w klasach nauczano „programu afrocentrycznego”. Vallas mówił też o niskich wskaźnikach biegłości w matematyce i czytaniu wśród czarnoskórych dzieci w Chicago. Podkreślił, że od czasu jego odejścia z CPS „nastąpiła znaczna degradacja nauczania”.

Na zarzuty o finansowanie jego kampanii przez właściciela firmy inwestycyjnej Citadel, byłego najbogatszego mieszkańca Illinois Kennetha Griffina, Vallas stwierdził, że biznesy po prostu chcą bezpieczniejszego miasta.

W międzyczasie Brandon Johnson odrzucił pytanie o komentarz do jego deklaracji, że jego „celem politycznym” jest pozbawienie pieniędzy policji.

Kandydatów zapytano, czy będą kontynuować autorski program Lightfoot Invest South/West, zakładający finansowanie rozwoju najbiedniejszych dzielnic Chicago. Obaj kandydaci odpowiedzieli – tak.

Debata zakończyła się pytaniem do obu kandydatów o to w czym są do siebie podobni.

„Cóż, najwyraźniej czuję się trochę nieswojo z powodu faktu, że mamy podobny styl ubierania się” – zażartował Johnson, wskazując na garnitury obu mężczyzn. Pochwalił także etykę pracy Paula Vallasa.  

Tymczasem Vallas powiedział, że obaj „żyją na arenie pomysłów… i myślę, że nauczyliśmy się czegoś od siebie nawzajem”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!