W 2021 roku w powiecie Cook z powodu przedawkowania opioidów zmarło dwukrotnie więcej osób niż w wyniku zabójstw. Od 2015 roku liczba zgonów związanych z opioidami stale rośnie, od 647 przypadków śmiertelnych 7 lat temu do ponad 2 tysięcy w 2021 roku.
Eksperci uważają, że blokada społeczna związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że używanie narkotyków stało się jeszcze bardziej niebezpieczne. Izolacja społeczna zmusiła ludzi do brania narkotyków w samotności, z dala od osób, które mogłyby ich reanimować w razie przedawkowania oraz do zażywania mieszanek opioidów z fentanylem. Pandemia zakłóciła również sieci wsparcia dla osób z uzależnieniami.
Jak wynika z raporu Opioid Overdose Surveillance Report dla naszego miasta, w Chicago w latach 2015-2018 przedawkowanie fentanylu wzrosło o ponad 700 procent. Według danych miejskich, w minionym roku około 37 procent śmiertelnych przypadków przedawkowania dotyczyło osób używających tylko fentanylu, podczas gdy 46 procent dotyczyło heroiny, a 6 procent leków przeciwbólowych. W 2021 roku roku najwięcej zgonów z powodu przedawkowania w powiecie Cook miało miejsce w zachodnich dzielnicach Chicago: West Garfield Park (110 zgonów), South Austin (77) i East Garfield Park (57). Z przedmieść Chicago najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Cicero – 25 zgonów, Harvey 19, Oak Park 17 i Melrose Park 15. Według danych koronera powiatu Cook, około trzy czwarte wszystkich przypadków przedawkowania w tym powiecie miało miejsce w Chicago. Trzy czwarte ofiar tego nałogu stanowili mężczyźni.
Stanowe i lokalne agencje wydają miliony dolarów każdego roku na walkę z problemem opioidowym. Oferowane są liczne programy leczenia osób uzależnionych, stworzono domy rekonwalescencji, zwiększona została dystrybucja pasków testowych na obecność fentanylu w narkotykach i leku naloksonu, który może odwrócić skutki przedawkowania opioidów. Na początku stycznia Departament Zdrowia Publicznego Chicago ogłosił, że dawki tego leku będą dostępne za darmo w 14 bibliotekach publicznych na terenie miasta.
Stowarzyszenie lekarzy American Medical Association apeluje o dekryminalizację używania nielegalnych opioidów i stworzenie bezpiecznych miejsc, w których osoby uzależnione mogą, pod nadzorem, wstrzykiwać sobie narkotyki. Do tego ostatniego pomysłu przychylnie odnoszą się władze Chicago i powiatu Cook. Jak wynika z jednego z badań, każdy wydany na stworzenie takiego miejsca dolar generuje 2,33 dolara oszczędności na opiece zdrowotnej osób uzależnionych.