Cook County: w 2021 roku ponad 2 tysiące osób zmarło w wyniku przedawkowania narkotyków

W 2021 roku w powiecie Cook z powodu przedawkowania opioidów zmarło dwukrotnie więcej osób niż w wyniku zabójstw. Od 2015 roku liczba zgonów związanych z opioidami stale rośnie, od 647 przypadków śmiertelnych 7 lat temu do ponad 2 tysięcy w 2021 roku. 

Eksperci uważają, że blokada społeczna związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że używanie narkotyków stało się jeszcze bardziej niebezpieczne. Izolacja społeczna zmusiła ludzi do brania narkotyków w samotności, z dala od osób, które mogłyby ich reanimować w razie przedawkowania oraz do zażywania mieszanek opioidów z fentanylem. Pandemia zakłóciła również sieci wsparcia dla osób z uzależnieniami.

Jak wynika z raporu Opioid Overdose Surveillance Report dla naszego miasta, w Chicago w latach 2015-2018 przedawkowanie fentanylu wzrosło o ponad 700 procent. Według danych miejskich, w minionym roku około 37 procent śmiertelnych przypadków przedawkowania dotyczyło osób używających tylko fentanylu, podczas gdy 46 procent dotyczyło heroiny, a 6 procent leków przeciwbólowych. W 2021 roku roku najwięcej zgonów z powodu przedawkowania w powiecie Cook miało miejsce w zachodnich dzielnicach Chicago: West Garfield Park (110 zgonów), South Austin (77) i East Garfield Park (57). Z przedmieść Chicago najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Cicero – 25 zgonów, Harvey 19, Oak Park 17 i Melrose Park 15. Według danych koronera powiatu Cook, około trzy czwarte wszystkich przypadków przedawkowania w tym powiecie miało miejsce w Chicago. Trzy czwarte ofiar tego nałogu stanowili mężczyźni. 

Stanowe i lokalne agencje wydają miliony dolarów każdego roku na walkę z problemem opioidowym. Oferowane są liczne programy leczenia osób uzależnionych, stworzono domy rekonwalescencji, zwiększona została dystrybucja pasków testowych na obecność fentanylu w narkotykach i leku naloksonu, który może odwrócić skutki przedawkowania opioidów. Na początku stycznia Departament Zdrowia Publicznego Chicago ogłosił, że dawki tego leku będą dostępne za darmo w 14 bibliotekach publicznych na terenie miasta.

Stowarzyszenie lekarzy American Medical Association apeluje o dekryminalizację używania nielegalnych opioidów i stworzenie bezpiecznych miejsc, w których osoby uzależnione mogą, pod nadzorem, wstrzykiwać sobie narkotyki. Do tego ostatniego pomysłu przychylnie odnoszą się władze Chicago i powiatu Cook. Jak wynika z jednego z badań, każdy wydany na stworzenie takiego miejsca dolar generuje 2,33 dolara oszczędności na opiece zdrowotnej osób uzależnionych.  

Related Posts

RADIOTON RADIOTON RADIOTON 2026! ❤️

Sobota i niedziela (14 i 15 lutego) to weekend Radiotonu Fundacji Dar Serca, bądźcie z nami przez cały weekend od rana do wieczora! Dziesiątki ciekawych przedmiotów na licytacjach Fundacja Dar Serca podczas Radiotonu. Zaczynamy jutro o godzinie 8 rano czasu chicagowskiego. Bądźcie z nami, dzwońcie, piszcie smsy, licytujcie. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja Dar Serca pomaga od wielu lat chorym dzieciom! Jeśli chcesz pomóc – zadzwoń lub napisz: 847-440-4470. Jak słuchać? Radio: 104.7 FM,107.1 FM, 1030 AM Online: polskieradio.com, TuneIN, Aplikacje mobilne Google + Apple (Polskie Radio 1030 Chicago).

Read more

IL: Evanston wypłaci tysiące dolarom czarnoskórym mieszkańcom w ramach reparacji

Miasteczko Evanston w stanie Illinois wypłaci po 25 000 dolarów 44 mieszkańcom w ramach miejskiego programu reparacyjnego – poinformował lokalny Komitet ds. Reparacji. Program skierowany jest do czarnoskórych mieszkańców oraz potomków czarnoskórych osób, które mieszkały w Evanston w latach 1919–1969. Program został ustanowiony w 2019 roku, a w 2021 roku zatwierdzony przez Radę Miasta. Evanston było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które przyjęło formalny plan reparacyjny, zobowiązując się do przeznaczenia łącznie 10 milionów dolarów w ciągu dekady. Na co przeznaczone są środki? Jak podają władze miasta, środki w wysokości 25 tys. dolarów mają pomóc beneficjentom w pokryciu kosztów związanych z mieszkaniem. W praktyce chodzi m.in. o zakup nieruchomości, remonty czy spłatę kredytów hipotecznych. Asystentka menedżera miasta, Tasheik Kerr, poinformowała podczas ostatniego posiedzenia, że mieszkańcy zostaną w najbliższych tygodniach oficjalnie powiadomieni o przyznaniu im środków. Według miejskiego memorandum fundusz reparacyjny otrzymał 276 588 dolarów z podatku od transferu nieruchomości. Władze rozważają również opodatkowanie produktów zawierających Delta-8 THC jako dodatkowego źródła finansowania programu. Radna Krissie Harris przyznała, że nowy podatek nie przyniesie znaczącego wzrostu dochodów, ale „pozwoli utrzymać postęp w realizacji programu”. Podkreśliła również, że wypłaty realizowane są w miarę dostępności środków: „To bardzo ważne, aby ludzie rozumieli, że wypłacamy pieniądze wtedy, gdy je mamy. Nie chodzi o wstrzymywanie płatności, lecz o konieczność zgromadzenia odpowiednich funduszy.” Finansowanie i kontrowersje Fundusz reparacyjny nie otrzymał w tym roku – do 31 stycznia – żadnych darowizn prywatnych. Obecnie głównymi źródłami finansowania są podatek od sprzedaży konopi indyjskich oraz podatek od obrotu nieruchomościami. Program budzi jednak kontrowersje prawne. Organizacja Judicial Watch w ubiegłym roku wniosła pozew przeciwko miastu, argumentując, że wykorzystywanie kryterium rasowego przy przyznawaniu środków narusza klauzulę równej ochrony zawartą w 14. poprawce do Konstytucji USA. Prezes Judicial Watch, Tom Fitton, stwierdził: „Do tej pory Evanston przyznało ponad 6 350 000 dolarów 254 osobom na podstawie ich rasy. Miasto musi zostać powstrzymane przed wydawaniem kolejnych środków w ramach programu, który jest dyskryminujący i niekonstytucyjny.”

Read more

Leave a Reply