Chicago: zatwierdzono rozporządzenie dające obywatelom większą kontrolę nad działalnością policji

0
381
policja
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Po dwóch godzinach gorącej debaty Komisja Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej głosami 12-8, zatwierdziła we wtorek kompromisowe rozporządzenie, dające obywatelom większą kontrolę nad działalnością departamentu policji, ale pozostawiające decydujący głos w sprawie wyboru komendanta CPD burmistrz Chicago. Nowe przepisy rozpatrzy teraz Rada Miasta w pełnym składzie. Do ich przyjęcia potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów gremium, ponieważ rozporządzenie dotyczy także wyborów do rad nadzorczych policji.

Zarządzenie komisji ostro skrytykował prezes związków zawodowych chicagowskich policjantów John Catanzara. Powiedział, że działalność CPD nadzoruje już 6 agencji, a przekazanie tych uprawnień samorządowcom jest „absurdalne, niebezpieczne i lekkomyślne”.

Zgodnie z rozporządzeniem, panel obywatelski będzie miał prawo udzielić komendantowi CPD wotum nieufności, ale nie będzie to decyzja wiążąca.  Zarząd cywilny będzie miał więcej uprawnień do ustalania polityki Departamentu Policji, ale będą one mogły być zawetowane przez burmistrz Chicago. 

Proces obsadzenia dwóch szczebli proponowanych paneli cywilnych utworzonych na mocy rozporządzenia jest skomplikowany.

W 2023 roku w każdym z 22 okręgów policyjnych miasta miałyby się odbyć wybory do trzyosobowych rad doradczych. Z każdej z nich nominowany będzie jeden przedstawiciel, który będzie brany pod uwagę przez burmistrza Chicago w wyborze do siedmioosobowej społecznej Komisji Społecznej. Burmistrz mógłby przyjąć nominowanych lub ich odrzucić. 

Po ustanowieniu, komisja będzie mogła głosować za usunięciem głównego administratora Cywilnego Urzędu Odpowiedzialności Policji, która prowadzi dochodzenia w sprawie strzelanin z udziałem policji i sprawdza doniesienia o wykroczeniach funkcjonariuszy. Decyzję komisji będzie musiało poprzeć 2/3 radnych miasta. 

Komisja mogłaby również głosować za usunięciem komendanta CPD, ale burmistrz mógłby zaakceptować lub odrzucić to zalecenie.

Komisja mogłaby także przyjąć nową politykę Departamentu Policji. Zasady te będzie mógł jednak zawetować burmistrz Chicago. Do odrzucenia ewentualnego weta burmistrza będzie potrzebne dwie trzecie głosów 50-osobowej Rady Miejskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!