Happy Thanksgiving, szczęśliwego Święta Dziękczynienia!

Wiadomości USA

0
1407
Thanksgiving Święto Dziękczynienia
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dziś Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia, jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych. Zwykle świętujemy w wielkim rodzinnym gronie przy obfitym obiedzie, a daniem głównym jest indyk. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, świętowanie nie będzie tak huczne jak zawsze. W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych, trzymajmy się rządowych ograniczeń.  

Święto Dziękczynienia jest pamiątką pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Playmouth w 1621 roku. Historia wiąże się z pielgrzymami z Anglii, którzy uciekali przed prześladowaniem religijnym. Przybyli statkiem do Plymouth w stanie Massachusetts w grudniu 1620 roku. Podczas ostrej zimy ze 102 osób zmarła niemal połowa. Pomoc zapewnili im lokalni mieszkańcy i od tej pory na pamiątkę tego wydarzenia obchodzi się Święto Dziękczynienia.

W 1863 roku zostało ono uznane przez Abrahama Lincolna za dzień narodowy. Dzień Indyka, bo tak też to święto jest nazywane, jest wolny od pracy i spędzamy go w gronie rodzinnym przy wspólnym obiedzie. Na stołach króluje oczywiście indyk. Szacuje się, że w Święto Dziękczynienia w USA zjada się prawie 45 milionów indyków. 

Pieczony indyk jest podawany zwykle w towarzystwie sosu żurawinowego i specjalnego nadzienia- tak zwanego stuffingu, zrobionego z kawałków tostów lub ryżu z dodatkami. Na deser przeważnie podaje się ciasto dyniowe lub z jabłkami. 

Ze Świętem Dziękczynienia wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. W szkołach organizowane są przedstawienia a na ulicach miast odbywają się huczne parady. Jest też Turkey Pardoning Ceremony, czyli uroczystość, podczas której głowa państwa, ułaskawia indyka. W tym roku życie indykowi ocalił Donald Trump. 

Nie zapominajmy jednak, że w tym roku z powodu pandemii koronawirusa obowiązują wyjątkowe zasady. Władze zalecają ograniczenie do 10 liczby osób podczas obiadu i świętowanie w gronie domowników. Starajmy się też nie podróżować. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!