Podczas pierwszego szczytu „Azjatyckiej Wspólnoty Zero Emisji” AZEC w Tokio premier Japonii powiedział, że jego kraj zamierza poprowadzić kraje azjatyckie do dekarbonizacji.
W spotkaniu udział wzięli przywódcy 9 krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-wschodniej ASEAN oraz premierzy Japonii i Australii. Wspólnota wydała wspólną deklarację.
„Japonia będzie przewodniczyć pracom zmierzającym do dekarbonizacji krajów azjatyckich, rozwinie służące temu technologie i przygotuje system prawny” – powiedział premier Fumio Kishida podczas szczytu Azjatyckiej Wspólnoty Zero Emisji. Dodał, że redukcja gazów cieplarnianych jest „wspólnym wyzwaniem”. Premier zaznaczył, że Japonia postara się utworzyć „zdekarbonizowany rynek”, który przyciągnie do Azji inwestycje zagraniczne.Rząd w Tokio powoła międzynarodowe „Centrum Zero Emisji w Azji”, które będzie finansować projekty prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Centrum przeanalizuje politykę energetyczną każdego państwa i ułoży program redukcji emisji.
We wspólnej deklaracji przywódcy 11 państw zgodzili się na współpracę w dziedzinie rozwoju gospodarczego i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Przyznali, że dekarbonizacja Azji będzie prowadzona w sposób różnorodny i realistyczny, będzie zwracała uwagę na uwarunkowania i różnice na drodze do ograniczenia emisji gazów w każdym kraju. Deklaracja podkreśla, że obok energii słonecznej i technik energooszczędnych potrzebne jest większe wykorzystanie energii jądrowej i gazu naturalnego.
W skład Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-wschodniej wchodzą Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Myanmar, Singapur, Tajlandia i Wietnam. Myanma, w której w 2021 roku armia dokonała zamachu stanu, nie została zaproszona na spotkanie przywódców ASEAN-u z Japonią w Tokio i nie jest członkiem AZEC.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!