Europa

Bletchley, UK – szczyt ws. sztucznej inteligencji

01/11/2023 0 komentarzy

Pierwszy na świecie międzynarodowy szczyt na temat sztucznej inteligencji rozpoczął się dziś w podlondyńskim Bletchley. Gospodarze, Brytyjczycy, podkreślają, że AI oznacza wiele możliwości. Ale też zagrożeń.

Przestępczość, terroryzm, dezinformacja, zagrożenie dla demokracji i dla naszej prywatności. Zmiany na rynku pracy: ryzyko, że zastąpią nas algorytmy. Ale też pytanie o to, kto ponosi odpowiedzialność za czyny superinteligencji. Lista wyzwań jest ogromna. Kwestie techniczne przeplatają się z zagadnieniami dla etyków i filozofów.

“Wszyscy mają dostęp do AI. To tak, jakbyśmy każdemu dali laskę dynamitu i powiedzieli: ‘pamiętaj, nie używaj jej w złych celach'” – mówi profesor Anders Sandberg, filozof i futurysta z Instytut Przyszłości Ludzkości przy Uniwersytecie Oksfordzkim.

Choć większość ekspertów zgadza się, że jesteśmy bardzo daleko od chwil jak z filmów science-fiction, w których maszyny i sztuczna inteligencja przejmują kontrolę, to panuje też szeroki konsensus, że już teraz ludzkość powinna poważnie zastanawiać się nad tym, jak radzić sobie z wyzwaniami przyszłości. Tak, by nie dać się zaskoczyć.

“Powinniśmy zachowywać się tak, jakby superinteligencja miała się pojawić w przyszłym roku” – mówi profesor Sandberg. “Już teraz trzeba ciężko pracować nad odpowiednimi zabezpieczeniami, nad koordynacją. I nad egzekwowaniem odpowiedzialności twórców takich systemów” – wylicza rozmówca Polskiego Radia.

Przyznaje, że wkraczanie w nową rzeczywistość nie będzie raczej bezproblemowe “Złożoność sytuacji sprawi, że na początku będą nas czekały jakieś niewielkie katastrofy. Będzie trzeba szybko wyciągać z nich lekcje. To też kwestia koordynacji, międzynarodowego przepływu informacji” -mówi Anders Sandberg.

Do Zjednoczonego Królestwa przylecą między innymi wiceprezydent USA, Kamala Harris i szef Tesli oraz właściciel Twittera/X Elon Musk. Będą reprezentanci 27 rządów, think tanków, a także takich firm jak: Google, Meta i Microsoft.

Szczyt odbywać się będzie w Bletchley. To tam naukowcy, którym szefował Alan Turing, złamali kod Enigmy: niemieckiej maszyny szyfrowej używanej podczas II Wojny Światowej. Opierali się na dokonaniach polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych