Prezydent Serbii rozwiązał parlament i rozpisał wybory

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

17 grudnia w Serbii odbędą się podwójne wybory. Dziś rano prezydent tego kraju rozwiązał parlament i rozpisał nową elekcję. W tym samym czasie zapadła decyzja szefa Zgromadzenia Narodowego o wyborach samorządowych razem z parlamentarnymi.

Prezydent Serbii już kilka dni temu zapowiedział, że przyspieszone wybory do jednoizbowego parlamentu odbędą się 17 grudnia. Wniosek o skrócenie kadencji Zgromadzenia Narodowego złożyła w poniedziałek serbska premier Ana Brnabić. Prawdopodobnie liczy, że obecna koalicja powiększy swoje posiadanie w izbie, bo we wniosku napisała między innymi, że wybory zmniejszą napięcia między przeciwstawnymi opcjami.

„Ta kampania jest okazją do zaprezentowania w cywilizowany sposób różnych idei, programów i polityk, które powinny ze sobą konkurować, ale które nigdy nie będą zagrażać naszemu państwu, interesom ludzi i narodu”- powiedział w orędziu do narodu prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Poprzednie wybory odbyły się na początku zeszłego roku, ale parlament zaczął działać dopiero rok temu. Zła sytuacja gospodarcza, problemy z bezpieczeństwem a także konflikt z Kosowem sprawiły, że serbska władza zdecydowała się na przyspieszone wybory.
Także dziś rano przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Vladimir Orlić ogłosił, że tego samego dnia odbędą się wybory do rad miejskich i gminnych, a także na prezydentów kilkunastu największych serbskich miast – w tym stolicy Belgradu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!