Bletchley, UK – szczyt ws. sztucznej inteligencji

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Pierwszy na świecie międzynarodowy szczyt na temat sztucznej inteligencji rozpoczął się dziś w podlondyńskim Bletchley. Gospodarze, Brytyjczycy, podkreślają, że AI oznacza wiele możliwości. Ale też zagrożeń.

Przestępczość, terroryzm, dezinformacja, zagrożenie dla demokracji i dla naszej prywatności. Zmiany na rynku pracy: ryzyko, że zastąpią nas algorytmy. Ale też pytanie o to, kto ponosi odpowiedzialność za czyny superinteligencji. Lista wyzwań jest ogromna. Kwestie techniczne przeplatają się z zagadnieniami dla etyków i filozofów.

“Wszyscy mają dostęp do AI. To tak, jakbyśmy każdemu dali laskę dynamitu i powiedzieli: ‘pamiętaj, nie używaj jej w złych celach'” – mówi profesor Anders Sandberg, filozof i futurysta z Instytut Przyszłości Ludzkości przy Uniwersytecie Oksfordzkim.

Choć większość ekspertów zgadza się, że jesteśmy bardzo daleko od chwil jak z filmów science-fiction, w których maszyny i sztuczna inteligencja przejmują kontrolę, to panuje też szeroki konsensus, że już teraz ludzkość powinna poważnie zastanawiać się nad tym, jak radzić sobie z wyzwaniami przyszłości. Tak, by nie dać się zaskoczyć.

“Powinniśmy zachowywać się tak, jakby superinteligencja miała się pojawić w przyszłym roku” – mówi profesor Sandberg. “Już teraz trzeba ciężko pracować nad odpowiednimi zabezpieczeniami, nad koordynacją. I nad egzekwowaniem odpowiedzialności twórców takich systemów” – wylicza rozmówca Polskiego Radia.

Przyznaje, że wkraczanie w nową rzeczywistość nie będzie raczej bezproblemowe “Złożoność sytuacji sprawi, że na początku będą nas czekały jakieś niewielkie katastrofy. Będzie trzeba szybko wyciągać z nich lekcje. To też kwestia koordynacji, międzynarodowego przepływu informacji” -mówi Anders Sandberg.

Do Zjednoczonego Królestwa przylecą między innymi wiceprezydent USA, Kamala Harris i szef Tesli oraz właściciel Twittera/X Elon Musk. Będą reprezentanci 27 rządów, think tanków, a także takich firm jak: Google, Meta i Microsoft.

Szczyt odbywać się będzie w Bletchley. To tam naukowcy, którym szefował Alan Turing, złamali kod Enigmy: niemieckiej maszyny szyfrowej używanej podczas II Wojny Światowej. Opierali się na dokonaniach polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!