Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej miasta oraz przyległych miejscowości, korzystających z wody miejskiej. To działania prewencyjne podjęte w związku z zakażeniami bakterią legionelli.
Operacja jest rozłożona na dwa dni. Dzisiaj zostanie wprowadzony do sieci chlor w dawkach 20 razy wyższych niż normalnie obowiązują – poinformował Bartosz Gubernat z Urzędu Miasta Rzeszowa. Jutro prowadzone będzie płukanie wodociągu chlorem. Mieszkańcy będą mogli odczuć wtedy w wodzie intensywny zapach tego gazu.
Dezynfekcja sieci wodociągowej to standardowa procedura, którą MPWiK stosuje zwykle raz do roku. W tym czasie nie powinno się pić wody prosto z kranu – dodaje Bartosz Gubernat. Wodę można spożywać, ale trzeba ją wcześniej przegotować. Przed użyciem jej do innych celów wystarczy nieco poczekać. Woda musi “odstać” – tłumaczył Bartosz Gubernat. Z każdym dniem zawartość chloru będzie spadała, do połowy tygodnia chlor ma być już mniej wyczuwalny.
Czyszczenie wodociągu potrwa kilka godzin. Trzeba poczekać, aż woda z podwyższoną zawartością chloru dojdzie do końca sieci wodociągowej, która w Rzeszowie ma około tysiąca kilometrów długości. Pojutrze mają być znane pierwsze wyniki badań próbek wody. Wtedy okaże się, czy źródłem zakażenia legionellą jest sieć wodociągowa.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!