USA: wystartowała misja NASA, rakieta SpaceX dostarczy astronautów na stację kosmiczną

3
Fot. Twitter: SpaceX

Czworo astronautów z czterech różnych krajów wystartowało z przylądka Canaveral na Florydzie w sobotę w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kapsule SpaceX dotrą do stacji w niedzielę, zastępując czterech astronautów mieszkających tam od marca. 

Misja NASA wystartowała przed świtem z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego z astronautą z USA, Danii, Japonii i Rosji. 

Był to pierwszy amerykański start, w którym każde miejsce zajmowane jest przez przedstawiciela innego kraju – jak dotąd NASA wysyłała taksówką SpaceX dwóch lub trzech swoich astronautów. 

Moghbeli, pilotce piechoty morskiej USA pełniącej rolę dowódcy, w tej sześciomiesięcznej misji, towarzyszą astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej duńczyk Andreas Mogensen, Japończyk Satoshi Furukawa oraz Rosjanin Konstantin Borisov. Rodzice Moghbeli uciekli z Iranu podczas rewolucji w 1979 roku. Urodzona w Niemczech, wychowana na Long Island w Nowym Jorku, dołączyła do Korpusu Piechoty Morskiej i pilotowała śmigłowce bojowe w Afganistanie. Duńczyk Mogensen pracował na platformach wiertniczych na wybrzeżu zachodniej Afryki po uzyskaniu tytułu inżyniera. Furukawa przez dziesięć lat był chirurgiem przed tym, jak stał się astronautą Japonii. Borisov, nowicjusz w kosmosie, po studiach z dziedziny biznesu zajął się inżynierią. Prowadzi szkołę nurkowania w Moskwie i jest sędzią tej dyscypliny, w której nurkujący rezygnują z butli  tlenowej i zanurzają się w wodzie przy wstrzymanym oddechu. 

SpaceX wysłało jak do tej pory osiem załóg dla NASA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

3 COMMENTS

 1. Administracja Bidena skarży E. Muska, który jest właścicielem SpaceX, że nie zatrudnia azylantów i uchodźców. Wzorując się na tym można twierdzić, że w składzie “kosmonautycznym” powinien być przynajmniej jeden azylant i jedna transwoman. Jak administracja Bidena mogła przeoczyć taki brak “inkluzywności”?

 2. Co ma piernik (DOJ sadzacy firme Space X)
  do wiatraka (sklad wyprawy “kosmonautycznej”) ???

  Wytlumaczmy wiec blondynce metoda lopatologiczna.

  1. Wstep: USA jest krajem wspanialym z wielu wzgledow, m.in. ze prawa jednostki sa respektowane i ze system prawny bierze w obrone mieszkancow, gdy staraja sie o prace a jest podejrzenie o dyskryminacje.

  2. Ogolnie. Od dziesiecioleci spraw sadowych o dyskryminacje w procesie ubiegania sie o prace sa tysiace. Dlatego wiele duzych firm wynajmuje Recruiting agency, ktore przesiewaja resumes, robia wstepne interviews z kandydatami i albo ich odrzucaja, albo przekazuja juz dobrze przeswietlonego kandydata do firmy ktora poszukuje pracownika na kolejne kroki w procesie interview. Jak kandydat jest odrzucony na wstepnym etapie i ma pretensje, to moze tylko sadzic Recruting Agency a nie duza firme (chyba, ze recruters udowodnia, ze dyskryminacja odbywala sie wg wytycznych duzej firmy).

  2. Szczegolowo. Space X z zalozenia przyjmowala do pracy tylko ludzi z obywatelstwem lub z zielona karta, a z automatu odrzucala kandydatow ktorzy mieli co prawda pozwolenie na prace w USA ale nie byli obywatelami czy green card holders.
  Na stanowiskach z dostepem do zastrzezonych technologii itp, to moze mialo sens, ale Space X odrzucalo podania na mniej znaczace stanowiska np na prozaiczne prace jak kucharka, spawacz, czy ciesla.

  I o to tu chodzi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!