Europa

Wielka Brytania: program koronacji króla Karola III

05/05/2023 0 komentarzy

Główny element jutrzejszej koronacji brytyjskiego króla Karola III rozpocznie się o 12:00 według czasu środkowoeuropejskiego – wynika z programu koronacji. Nowo mianowany władca wstąpił na tron ​​po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II we wrześniu ubiegłego roku. Teraz ma zostać koronowany wraz z Camillą, Królową Małżonką, podczas symbolicznej ceremonii w Opactwie Westminsterskim. 

Ci, którzy będą chcieli ogładać koronację z najlepszych miejsc, będą mogli je zajmować już od 7:00 rano. Z kolei od 8:15 do 11:45 przewidziano czas na przybycie i zajęcie miejsc w opactwie przez zaproszonych ponad 2 tysięcy gości. W tym czasie przygotowywana będzie królewska procesja z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, która wyruszy o 11:20 z udziałem prawie 200 członków Sił Zbrojnych. Para królewska będzie podróżować karetą. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z drobiazgowym planem, Król i Królowa Małżonkowie przybędą na miejsce siedem minut przed planowanym wejściem do Opactwa, które zaplanowano na 12:00. Ceremonia koronacji króla i królowej małżonki potrwa nieco ponad godzinę i będzie składać się z kilku etapów.

Pierwszym z nich jest uznanie monarchy, prowadzone przez arcybiskupa Canterbury, który przedstawi króla zebranym gościom, a oni odpowiedzą „Boże chroń króla”.

Nastepny element koronacji to przysięga – król Karol zostanie zapytany, czy będzie rządził Wielką Brytanią i Wspólnotą Narodów zgodnie z prawem i sprawiedliwością oraz czy utrzyma chrześcijaństwo w narodzie. Ale monarcha podejmuje również kroki, aby działać jako obrońca wszystkich wyznań i włączyć w to wydarzenie inne grupy religijne. Premier Rishi Sunak, wyznawca hinduizmu, wygłosi czytanie z Biblii. Następnie król Karol podejdzie do ołtarza, aby złożyć przysięgę kładąc rękę na Biblii, pocałuje Biblię i podpisze przysięgę. 

Kolejny element ceremonii to namaszczenie olejem krzyżma, który został sporządzony w marcu w Jerozolimie w klasztorze Marii Magdaleny i klasztorze Wniebowstąpienia z oliwek zebranych z dwóch gajów na Górze Oliwnej. Arcybiskup wyleje olej na ręce, klatkę piersiową i głowę Karola. Król zostanie namaszczony poza zasięgiem wzroku – za parawanem, a nie pod baldachimem, takim jak ten używany przez królową Elżbietę w 1953 roku. 

Podczas kolejnego elementu koronacji – inwestytury – król Karol ubierze się w Colobium Sindonis, czyli czystą białą szatę noszoną podczas jego namaszczenia, oraz supertunikę – długi, złoty jedwabny płaszcz. Następnie otrzyma regalia symbolizujące różne cnoty i błogosławieństwa. 

Następny element ceremonii to właściwa koronacja – na głowie Karola zostanie umieszczona Korona św. Edwarda – nakrycie głowy z litego złota, ozdobione ponad 400 kamieniami szlachetnymi, w tym rubinami i szafirami. Korona, która jest używana tylko w momencie koronacji, pochodzi z koronacji Karola II w 1661 roku. W momencie koronacji z baz wojskowych w całej Wielkiej Brytanii zostaną wystrzelone salwy armatnie, aby zaznaczyć ten historyczny moment.

Później nastąpi intronizacja – Karol zostanie przeniesiony z tronu koronacyjnego na tron, a arcybiskup wygłosi modlitwę. 
Następnie odbędzie się hołd ludu, czyli publiczność zostanie poproszona o złożenie własnej przysięgi lojalności wobec monarchy. 
Kolejnym elementem ceremonii jest Koronacja Królowej Małżonki. Camilla zostanie namaszczona i ukoronowana Koroną Królowej Marii, która została wysadzona diamentami z osobistej kolekcji biżuterii królowej Elżbiety II. Zrobi to na widoku, bez baldachimu, który by ją osłaniał, co oznacza zerwanie z królewską tradycją. 

Na 14:00 zaplanowano procesję koronacyjną z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham. Ma w niej wziąć udział prawie 4 tysiące żołnierzy, w tym siły zbrojne z całej Wspólnoty Narodów i brytyjskich terytoriów zamorskich, a także wszystkie służby Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, wraz z królewską strażą i wodniakami.

O 14:45 odbędzie się pozdrowienie królewskie – na zachodnim tarasie ogrodu Pałacu Buckingham Karol i Camilla otrzymają królewskie saluty i trzykrotny wiwat.  

Ostatni z elementów koronacji – o 15:15 – to pokaz powietrzny wykonywany przez Królewskie Siły Powietrzne, Królewską Marynarkę Wojenną i Armię Brytyjską przy użyciu ponad 60 samolotów. Oczekuje się, że w tym czasie członkowie rodziny królewskiej pojawią się na balkonie pałacu i pomachają widowni.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago