Wielka Brytania: program koronacji króla Karola III

0
187
Fot. BBC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Główny element jutrzejszej koronacji brytyjskiego króla Karola III rozpocznie się o 12:00 według czasu środkowoeuropejskiego – wynika z programu koronacji. Nowo mianowany władca wstąpił na tron ​​po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II we wrześniu ubiegłego roku. Teraz ma zostać koronowany wraz z Camillą, Królową Małżonką, podczas symbolicznej ceremonii w Opactwie Westminsterskim. 

Ci, którzy będą chcieli ogładać koronację z najlepszych miejsc, będą mogli je zajmować już od 7:00 rano. Z kolei od 8:15 do 11:45 przewidziano czas na przybycie i zajęcie miejsc w opactwie przez zaproszonych ponad 2 tysięcy gości. W tym czasie przygotowywana będzie królewska procesja z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, która wyruszy o 11:20 z udziałem prawie 200 członków Sił Zbrojnych. Para królewska będzie podróżować karetą. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z drobiazgowym planem, Król i Królowa Małżonkowie przybędą na miejsce siedem minut przed planowanym wejściem do Opactwa, które zaplanowano na 12:00. Ceremonia koronacji króla i królowej małżonki potrwa nieco ponad godzinę i będzie składać się z kilku etapów.

Pierwszym z nich jest uznanie monarchy, prowadzone przez arcybiskupa Canterbury, który przedstawi króla zebranym gościom, a oni odpowiedzą „Boże chroń króla”.

Nastepny element koronacji to przysięga – król Karol zostanie zapytany, czy będzie rządził Wielką Brytanią i Wspólnotą Narodów zgodnie z prawem i sprawiedliwością oraz czy utrzyma chrześcijaństwo w narodzie. Ale monarcha podejmuje również kroki, aby działać jako obrońca wszystkich wyznań i włączyć w to wydarzenie inne grupy religijne. Premier Rishi Sunak, wyznawca hinduizmu, wygłosi czytanie z Biblii. Następnie król Karol podejdzie do ołtarza, aby złożyć przysięgę kładąc rękę na Biblii, pocałuje Biblię i podpisze przysięgę. 

Kolejny element ceremonii to namaszczenie olejem krzyżma, który został sporządzony w marcu w Jerozolimie w klasztorze Marii Magdaleny i klasztorze Wniebowstąpienia z oliwek zebranych z dwóch gajów na Górze Oliwnej. Arcybiskup wyleje olej na ręce, klatkę piersiową i głowę Karola. Król zostanie namaszczony poza zasięgiem wzroku – za parawanem, a nie pod baldachimem, takim jak ten używany przez królową Elżbietę w 1953 roku. 

Podczas kolejnego elementu koronacji – inwestytury – król Karol ubierze się w Colobium Sindonis, czyli czystą białą szatę noszoną podczas jego namaszczenia, oraz supertunikę – długi, złoty jedwabny płaszcz. Następnie otrzyma regalia symbolizujące różne cnoty i błogosławieństwa. 

Następny element ceremonii to właściwa koronacja – na głowie Karola zostanie umieszczona Korona św. Edwarda – nakrycie głowy z litego złota, ozdobione ponad 400 kamieniami szlachetnymi, w tym rubinami i szafirami. Korona, która jest używana tylko w momencie koronacji, pochodzi z koronacji Karola II w 1661 roku. W momencie koronacji z baz wojskowych w całej Wielkiej Brytanii zostaną wystrzelone salwy armatnie, aby zaznaczyć ten historyczny moment.

Później nastąpi intronizacja – Karol zostanie przeniesiony z tronu koronacyjnego na tron, a arcybiskup wygłosi modlitwę. 
Następnie odbędzie się hołd ludu, czyli publiczność zostanie poproszona o złożenie własnej przysięgi lojalności wobec monarchy. 
Kolejnym elementem ceremonii jest Koronacja Królowej Małżonki. Camilla zostanie namaszczona i ukoronowana Koroną Królowej Marii, która została wysadzona diamentami z osobistej kolekcji biżuterii królowej Elżbiety II. Zrobi to na widoku, bez baldachimu, który by ją osłaniał, co oznacza zerwanie z królewską tradycją. 

Na 14:00 zaplanowano procesję koronacyjną z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham. Ma w niej wziąć udział prawie 4 tysiące żołnierzy, w tym siły zbrojne z całej Wspólnoty Narodów i brytyjskich terytoriów zamorskich, a także wszystkie służby Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, wraz z królewską strażą i wodniakami.

O 14:45 odbędzie się pozdrowienie królewskie – na zachodnim tarasie ogrodu Pałacu Buckingham Karol i Camilla otrzymają królewskie saluty i trzykrotny wiwat.  

Ostatni z elementów koronacji – o 15:15 – to pokaz powietrzny wykonywany przez Królewskie Siły Powietrzne, Królewską Marynarkę Wojenną i Armię Brytyjską przy użyciu ponad 60 samolotów. Oczekuje się, że w tym czasie członkowie rodziny królewskiej pojawią się na balkonie pałacu i pomachają widowni.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!